Praktikujících věřících je asi desetina. O Vánocích ale přicházejí do kostela i nevěřící. Moravané jsou zbožnější a častěji udržují vánoční zvyky. Výsledky průzkumu dnes ČTK sdělila agentura STEM.

Agentura se ptá lidí na jejich víru už 15 let. Při posledním výzkumu uvedlo 12 procent lidí, že určitě v Boha věří, a 20 procent, že spíše ano. Naopak 36 procent lidí řeklo, že nevěří, a 32 procent, že spíše ne.

K římskokatolické církvi se hlásí 31 procent lidí a k Československé církvi husitské a Československé církvi evangelické kolem dvou procent lidí. Polovina dotázaných uvedla, že je „bez vyznání“, a 14 procent si nebylo jisto. Ostatní se hlásí k různým křesťanským i jiným církvím.

Na bohoslužby chodí alespoň jednou do roka, obvykle na Vánoce, pětina lidí. Alespoň jednou za měsíc pak sedm procent věřících. Dvě pětiny dotázaných ale odpověděly, že k jejich vánočním zvykům patří návštěva kostela. V porovnání s koncem minulého tisíciletí je to o pět procent méně.

O Vánocích chodí do kostela především věřící. Třetina z vánočních návštěvníků kostelů ale uvedla, že spíše v Boha nevěří, a někteří tvrdili, že rozhodně věřící nejsou.

Ve všech otázkách se projevoval výrazný rozdíl mezi českými a moravskými kraji, ke kterým STEM přiřadil i kraj Vysočina. Více věřících je na Moravě a častěji také chodí do kostela.