Koupí si sazenice a dobroty na náměstích od zemědělců, zajdou si vybrat auto do autosalonu či autobazaru, nechají si opravit boty. I Jihomoravané si v pondělí zajdou do provozoven, jejichž otevření povolila vláda v první vlně uvolnění opatření proti šíření pandemie koronaviru.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

V pátek ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že do kategorie řemesel s provozovnou, které přivítají zákazníky již v pondělí, spadají i psí salony. Podle původních plánů měly otevřít až sedmadvacátého dubna. V pátek se proti jejich otevření ohradil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, nakonec ale rozhodnutí ponechal právě na Havlíčkovi, který svá slova potvrdil.

Co v pondělí 20. dubna otevře
- farmářské trhy
- autobazary a autosalony
- provozovny řemeslníků (ministr Karel Havlíček sem v pátek zařadil i psí kadeřnictví)
- povoleny budou venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců, ale bez přítomnosti veřejnosti
- konat se mohou za specifických hygienických podmínek svatby do deseti lidí
(zdroj: Ministerstvo zdravotnictví)

Otevřít již v pondělí chce proto třeba i majitelka brněnského salonu Viky Markéta Mičudová. „Pokud vyhlášení bude platit, určitě otevřu. Klienti volají a někteří pejsci už jsou v hrozném stavu. Zpočátku nabídnu také rozšířenou otevírací dobu,“ řekla.

Měnění rozhodnutí je ale podle některých provozovatelů zmatečné. „Původně jsme dostali informaci, že máme otevřít až o týden později, takže to zřejmě dodržím. Poctivě jsem dodržovala veškeré zákazy a nařízení a ani teď nechci dostat pokutu, kdyby se nakonec povolení otevření nepotvrdilo,“ poznamenala Tamara Fazorová z Psího salonu Brno.

Jak už Deník Rovnost informoval, v pondělí opět zaplní brněnský Zelný trh stolky stánkařů. V předchozích týdnech sloužilo přitom místo jako parkoviště, vedení městské části Brno-střed proto řidiče vyzvalo, aby nejpozději v neděli v noci přeparkovali. „Věříme, že to dodrží, informovali jsme je na letácích, značkách i internetu,“ uvedla v pátek mluvčí Kateřina Dobešová.

Do brněnských městských částí se vrátí také oblíbené farmářské trhy. „Dubnový termín už nestihneme, ale v květnu je připravíme,“ zmínil třeba líšeňský starosta Břetislav Štefan. V květnu se lidé zřejmě dočkají i trhů v brněnských Židenicích.

V brněnských Vinohradech zatím s obnovením oblíbené akce váhají. „U nás chodí nakupovat na farmářské trhy velmi mnoho důchodců, což je riziková skupina, zatím proto ještě počkáme na další vývoj situace," uvedl vinohradský starosta Jiří Čejka.

Od prodejců si lidé koupí od úterka dobroty také na tržišti ve dvoře městského domu na Masarykově náměstí v Hodoníně.V Kyjově nejdříve chtějí oslovit trhovce. „Podle jejich zájmu vyhodnotíme, jestli nejbližší farmářské trhy vůbec uspořádáme,“ uvedla za tamní Městské kulturní středisko Michaela Uhlíková.

Návrat trhovců do Znojma 

Trhovci se zřejmě vrátí i do centra Znojma. „Pokud dodrží všechna nařízení, mohou od pondělí prodávat na Masarykově náměstí,“ řekla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Mezi povolené řemesla s provozovnou se řadí také třeba opravy obuvi. Otevře i brněnská Opravna obuvi U Kamila. „Lidé mi volali, že přijdou. Už dříve se ptali, jestli mám otevřeno nebo ne, tak jsem si je objednal na pondělí,“ sdělil majitel Miroslav Peterka.

Na první vlnu uvolňování už se těšili i majitelé autosalonů, kam si lidé opět zajdou koupit poklady na čtyřech kolech. „Otevíráme v plném rozsahu naše showroomy. Servis jsme poskytovali i v době uzavření autosalonů, vzniklá situace urychlila uvedení našeho bezkontaktního servisu,“ poznamenal generální ředitel společnosti Renocar Peter Bittó.