Do Česka v sobotu odpoledne podle meteorologů postoupí zvlněná studená fronta, ještě před ní ale bude vrcholit příliv velmi teplého vzduchu od jihu. „Nejvyšší teploty přesáhnou 31 stupňů Celsia zejména v Polabí a na jižní Moravě. Za studenou frontou budou teploty od západu klesat. Odpoledne a večer bude v Čechách stoupat vlhkost a v kombinaci s vysokými teplotami budeme mít pocit dusna,“ uvedl Štefan Handžák z ČHMÚ.

Výstraha před vysokými teplotami platí od dnešního poledne do 19:00 spolu s Polabím také pro jižní část Jihomoravského kraje a nově také pro většinu Zlínského kraje. Hrozí přehřátí a dehydratace, lidé by měli dostatečně pít, omezit tělesnou zátěž a nenechávat děti nebo zvířata na přímém slunci a v zaparkovaných autech, uvedl ČHMÚ.

V bouřkách, které podle výstrahy mohou přijít po 16:00, může v přívalových srážkách za krátkou dobu spadnout až 30 litrů vody na metr čtvereční, vítr bude foukat rychlostí v nárazech kolem 70 kilometrů v hodině a kroupy by neměly být větší než dva centimetry.

„V jižních Čechách a části Vysočiny se vyskytnou ojediněle i velmi silné bouřky doprovázené hlavně kroupami kolem tří centimetrů, nárazy větru kolem 90 km/h a přívalovými srážkami s úhrny kolem 40 mm za krátkou dobu,“ doplnil Handžák. Bouřky budou podle něj postupně od západu slábnout, výstraha končí hodinu po dnešní půlnoci.

Přívalový déšť může zatopit podchody, podjezdy a sklepy, rozvodnit se mohou malé toky, varoval ČHMÚ. Škody nebo úrazy mohou způsobit větrem zlomené větve stromů. „Nebezpečí mohou představovat i menší kroupy a blesky,“ dodal. V místech se silnými bouřkami mohou vznikat přívalové povodně a vítr může stromy také vyvracet a působit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě.

Po tropických teplotách a silných bouřkách v minulém týdnu, které zejména na Moravě a ve Slezsku působily škody, bylo v tomto týdnu počasí dosud díky ochlazení klidnější. V neděli meteorologové očekávají návrat k nižším teplotám, překročit by neměly 22 stupňů Celsia, na jihovýchodě Moravy 26 stupňů. Předpověď hlásí místy občasný déšť nebo přeháňky, večer od jihozápadu přibývání srážek.