„Dnes čekáme na obloze víc oblaků, ale protože k nám začíná před zvlněnou studenou frontou proudit teplý vzduch, bude v průměru o něco tepleji než včera (v neděli). Dá se tak předpokládat, že se dnes objeví další stanice, kde se vyskytne tropický den,“ uvedl ráno ČHMÚ na svém facebooku.

Denní teploty se odpoledne pohybovaly mezi 26 a 29 stupni Celsia a někde se opět dostaly i na tropických 30 stupňů.

Ilustrační snímek
Česko zaznamenalo první tropický den roku. O měsíc později než loni

V úterý bude ještě o něco tepleji, nejvyšší teploty vystoupají až ke 32 stupňům Celsia, nejtepleji bude podle ČHMÚ odpoledne v Polabí, na jihu a jihozápadě Čech. Ojediněle se vyskytnou přeháňky a bouřky. Podobný ráz počasí vydrží i v dalších dnech, ve středu očekávají meteorologové nejvyšší denní teploty také mezi 28 a 32 stupni Celsia, ve čtvrtek mezi 29 až 33 stupni. V obou těchto dnech se budou přeháňky a bouřky objevovat místy, někde i silné.

V pátek teploty na většině území přes den klesnou na 22 až 26 stupňů Celsia. Srážky můžou být i vydatnější, zejména na východě ČR, kde se teploty vyšplhají až ke 30 stupňům.

Teplo bude v týdnu i v noci, mohla by tak být zaznamenána první letošní tropická noc, kdy teploty neklesnou pod 20 stupňů Celsia. Nejteplejší noci očekávají meteorologové ve středu a v pátek, kdy nejnižší teploty předpokládají mezi 20 a 16 stupni Celsia.

Začátek prázdnin ve znamení ochlazení

Po nynějším a následujícím týdnu s tropickými třicítkami se počátkem letních prázdnin mírně ochladí, teploty přes den se ale stále budou šplhat do blízkosti 25 stupňů Celsia. „Začátkem července začnou teploty pozvolna klesat, aby se v posledním předpovědním týdnu od 10. do 16. července dostaly na rozmezí průměrných a podprůměrných hodnot,“ uvedl ČHMÚ.

Srážky se v následujících čtyřech týdnech budou držet kolem normálu, výrazněji naprší ve dnech s bouřkami. „Celkově bude období od 19. června do poloviny července srážkově normální,“ podotkl ČHMÚ.

Léto 2023 by mělo přát vodním radovánkám
Předpověď počasí na léto 2023: Modely slibují horko, Česko čekají i tropické dny

Měsíční výhled je založen na numerických předpovědních modelech a vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro daná období.