„Lidé, kteří využívají nabídek vietnamských obchodníků, ovšem musí počítat s možností, že je hlídky celníků mohou zastavit i ve vnitrozemí státu. Bylo tomu tak v minulosti, nyní se k tomu s největší pravděpodobností celníci vrátí,“ upozornil starosta. Božídarská radnice vyřešila v minulosti neustále se zvyšující počet stánkařů vybudováním městské tržnice, do které obchodníky soustředila.

Centrální tržnice podle starosty umožňuje snadnější kontrolu. „Není v silách radnic omezovat stánkový prodej. Navíc se říká, že ryba smrdí od hlavy. A ta na tržištích není. V Česku existují centrální sklady a překladiště padělaného zboží a výrobny cigaret. Tam je nutné zasahovat,“ dodal starosta. Na Ústecku jsou stánky všude Vietnamští obchodníci jsou na severu Čech vidět takřka všude. Ovládli nejen severočeské hraniční přechody, ale stále častěji se tlačí do kamenných obchodů ve městech. Někde jim nic jiného nezbývá – města se snaží stánky eliminovat. Nikdo nemá zájem, aby hyzdily centra měst. Například městskou tržnici v Teplicích místní radnice pronajímá pouze pod podmínkou, že v ní nikdo nebude prodávat oblečení a boty.

„Chceme, aby se tu prodávala zelenina,“ říká teplický primátor Jaroslav Kubera. V Žatci mají trhovce také pod kontrolou. To hraniční přechody jsou stánky s trhovci obsypané. Starostové tvrdí: chtělo by to přísnější legislativu. Ve Hřensku jsou proti nim prakticky bezmocní, nespláchly je ani povodně. „Možná by bylo dobré zpřísnit kontroly. Ukazuje se, že tam, kde probíhají často, nejsou asijští obchodníci schopní padělané zboží tak rychle obnovovat,“ tvrdí Zdeněk Kutina, starosta Petrovic. Levného a padělaného zboží se sever Čech jen tak nezbaví. Vietnamští obchodníci začínají ovládat centra měst, kde vznikají nové tržnice. Příkladem je Ústí nad Labem. V centru, na Masarykově ulici, je kamenných obchodů s trhovci několik.Adaří se jim dobře. V Děčíně ovládly například celé patro místního obchodního domu.