Podle Tuhého budou mít změny u policie tři fáze. Nejprve se vytvoří národní centrála, kde vzniknou čtyři jednotlivé sekce – zaměří se na organizovaný zločin, terorismus, kyberkriminalitu a hospodářskou kriminalitu a korupcí. Do těchto sekcí se podle Tuhého začlení odbory, které fungují nyní. „Řídit je budou současní vedoucí," podotkl policejní prezident. Současně podle něj bude vyhlášeno výběrové řízení na šéfa centrály.

Pak se podle Tuhého teprve začne tvořit vnitřní organizace centrály, kde kromě šéfa budou tři náměstci. Tato fáze by měla trvat do začátku roku 2017. Až se struktury centrály vybudují, tak začne fungovat Národní kriminální úřad, což by podle Tuhého mělo být v roce 2019 nebo 2020. „To je cílová stanice," řekl Tuhý.

V sekci hospodářské kriminality a korupce budou i oddělení zaměřená na daně a praní špinavých peněz. Podle Tuhého by se tato část mohla přeměnit na finanční policii, která v minulosti zanikla. V sekci organizovaného zločinu zůstanou stejná oddělení, jako jsou nyní na ÚOOZ – odbor násilí, odbor nelegálních obchodů, odbor obchodu s lidmi, odbor nelegální migrace, odbor zločineckých struktur, odbor padělání a odbor závažné majetkové trestné činnosti.

Efektivní boj s kriminalitou

Do Národního kriminálního úřadu by se měly včlenit i další složky kriminální policie. „Naší ambicí je, abychom takto nově vzniklý útvar posadili do jedněch prostor a jednoho areálu, tak aby byly vytvořeny společné kanály včetně řízení nebo operačního střediska," popsal Tuhý.

Národní centrála bude spadat pod náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování, kterým je nyní Zdeněk Laube. V současnosti jsou podřízené ÚOOZ i protikorupční policie, které se v centrále sloučí. Kromě toho ještě do Laubeho kompetencí spadá Národní protidrogová centrála, kriminalistický ústav, Útvar zvláštních činností, Útvar speciálních činností, Útvar rychlého nasazení a Úřad pro vyšetřování a dokumentace zločinů komunismu.

Tuhý na tiskové konferenci doplnil, že se o vzniku Národního kriminálního úřadu začalo hovořit v roce 2008, debata pokračovala v roce 2011. V roce 2012 pak padlo rozhodnutí, že vznikne, až pro to budou příhodné podmínky. To se podle Tuhého stalo nyní.

Zopakoval, že podobně fungují policejní sbory v jiných státech. Cílem sloučení útvarů je efektivnější boj proti kriminalitě, zdůraznil Tuhý.