Obžaloba tvrdí, že Pechan s Krejčířem u Čepra vytvořili fiktivní pohledávky za zhruba tři miliardy korun. Peníze v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se ale podnik nedozvěděl. Krejčíř a Pechan prý totiž prostřednictvím dalších obviněných přesvědčili úřednici z podatelny Čepra, aby sebrala soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem pravomocně uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie.

V kauze je obžalováno 11 lidí, pražský městský soud jim dnes dal prostor k závěrečným řečem. Krejčíř tuto možnost využít nemohl, protože je stíhán jako uprchlý a nyní čeká v cele v Jihoafrické republice na určení výše trestu za údajný pokus o vraždu a únos. Jeho advokátka Karolína Babáková to před časem označila za skutečnost, která značně ztěžuje klientovu obhajobu v ČR. „Nemohl se svobodně rozhodnout o místě svého pobytu," řekla u soudu. Krejčíř se do JAR dostal poté, co při prohlídce své vily kvůli kauze Čepro utekl policii.

Pechan dnes řekl, že se necítí ničím vinen. „Čepro se kvůli pohledávce soudí od roku 2003. Na podporu tvrzení, že pohledávka byla fiktivní, od nich za celou tu dobu nezazněl jediný věcný argument. Jen na mě podávají další a další trestní oznámení," řekl s tím, že kvůli jednomu z těchto oznámení musí ve středu k výslechu na policii. Třináct let prý marně čeká, až Čepro do spisu doplní „aspoň nějaké podklady".

Tvrdí, že pravost pohledávky doložil 185 krabicemi od banánů plnými účetních dokladů. „Všechny doklady existují fakticky, jsou pravé a založené ve spise. Tak co je tady fiktivní?" zeptal se. Opakovaně řekl, že pozměňovaná excelová tabulka s účetní evidencí, kterou dodalo Čepro, nemůže být věrohodná. „Vystudoval jsem práva a nikdy by mě nenapadlo, že by stovky tisíc materiálů před soudem neobstály jako důkazy," poznamenal. Dodal, že s odcizenými obsílkami Čepra ho nic nespojuje.

Žalobce chce pro Pechana za pokus o podvod od 7,5 do deseti let vězení a k tomu peněžitý trest deset milionů korun. Krejčířovi navrhl souhrnný trest 14 až 15 let vězení a propadnutí majetku. Klade mu za vinu i přípravu vraždy celníka. I toto tvrzení dnes Pechan zpochybnil. „Celníka jste tady slyšeli sami. O ničem nevěděl a v klidu si jezdil mezi Olomoucí a Prostějovem," řekl senátu.

Podle obžaloby chtěl Krejčíř vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit padělané peníze a hodlal podplatit celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Poté se údajně chtěl celníka, kterého měl sehnat dosazený jednatel firmy Radek Zwierzyna, zbavit. Zwierzyna se ale sám začal bát o život a v červnu 2005 vše oznámil na policii.

V Krejčířově organizovaném zločineckém gangu údajně byli Aleš Zagora, Jaroslav Siuda, Tomáš Pavlíček, Jaromír Raida, bratři Aleš a Jan Kohoutkové a bratři Ivo Hricik a Radko Nauš. Muži vinu popírají, řada z nich se prý vzájemně ani nezná. Výpověď Zwierzyny, který byl v minulosti sám trestně stíhán, označují za účelovou. „Valná většina obchodních operací inženýra Krejčíře byla naprosto legální a o tom se zde vůbec nehovořilo," stěžoval si dnes Siuda.

Poslední obviněnou je úřednice z Čepra Ivana Skopcová, které žalobce jako jediné navrhl pouze podmíněný trest.