„Náklady na provoz kvůli inflaci neustále rostou, příští rok bychom se mohli dostat do záporných čísel,“ řekl Deníku Janeček. Mluvčí Českého rozhlasu René Zavoral odmítl situaci komentovat: „K této věci se nyní nebudeme vyjadřovat,“ uvedl.

Janeček při projednávání Výroční zprávy o hospodaření ČT ve sněmovním výboru pro kulturu navrhl, aby se příjem televize ze zákona zvýšil již příští rok. „Mohlo by k němu dojít skokovým navýšením koncesionářského poplatku, zavedením inflační doložky nebo ponecháním části výnosů z reklamy České televizi,“ míní Janeček.

Sám dává přednost zavedení automatického navýšení plateb v poměru k inflačnímu růstu. „I vzhledem k vývoji v okolních zemích je indexace v závislosti na inflační křivce namístě, “ souhlasí šéf Rady ČT Jiří Baumruk.

Pokud se tedy letos očekává průměrný šestiprocentní růst cen, příští rok by lidé podle Janečka zaplatili měsíčně 143 korun, tedy o osm víc než nyní.

ČSSD ani ODS zvýšení nedoporučí

V nejbližších letech ale může na podobné přilepšení zapomenout. „Není to na programu dne. Televize hospodaří dobře, má rezervní fond a musí s příjmy vystačit. Po letošním všeobecném zdražování by další nápor na peněženku občané nemuseli unést,“ řekl Deníku šéf sněmovní komise pro sdělovací prostředky Vítězslav Jandák (ČSSD).

Podpořil ho i poslanec Petr Pleva z ODS. „Zvýšení koncesionářských poplatků v několika dalších letech nemá naději na úspěch, ředitelé musejí najít rezervy u sebe,“ míní Pleva.

České televize sice zatím zůstala reklama, ale zhruba miliardový roční výnos z ní odchází v plné výši do fondu kinematografie a na podporu digitalizace.