Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týdeník Dotyk: Kauza století? V hlavní roli predátor Sisák

Praha – Není to zdaleka tak „profláklý" hříšník jako třeba Radovan Krejčíř, Tomáš Pitr nebo Ivo Rittig, o mediálních hvězdách typu Davida Ratha nebo Romana Janouška ani nemluvě. Veřejnosti se důsledně straní. Je považován za miliardáře, ve firmách ale jako majitel oficiálně nefiguruje. Přesto má aktuálně obviněný advokát Petr Sisák, označovaný za „nejtemnější postavu" českého byznysu, potenciál atomové bomby.

25.1.2016 11
SDÍLEJ:

Policie obvinila z manipulace při insolvencích právníka Petra Sisáka 
a další podnikatele a advokáty. Foto: ČTK/Kamaryt Michal

Jakmile po zásahu v ústecké chemičce Spolchemie a na českobudějovickém krajském soudu (v pátek 15. ledna) policie obvinila především z manipulací při insolvencích 14 lidí, a mezi nimi právě Sisáka a jeho „dvorního advokáta" Iva Halu, mnohým českým podnikatelům svitla naděje na nápravu křivd – a řadě jiných byznysmenů, respektive politiků naopak zatrnulo.

Petr Sisák je totiž v pozadí snad každé podivné kauzy, která v posledních letech hýbala Českem: od případu Key Investments po peripetie pražské Slavie, od firem Setuza a Spolchemie po Metropolitní spořitelní družstvo, od Viamontu k ECM Group .

O kom se mluví?

Plošný dosah jeho aktivit nemá nejspíš co do počtu sporných případů obdoby, ale neméně významný je i „vertikální" směr Sisákových kontaktů. Přímo či nepřímo můžeme mezi Sisákovými partnery či protivníky (občas se tyto pozice měnily jedna v druhou) vidět špičky politiky nebo byznysu – například ODS, PPF, Agrofert. Stejně tak jako různé bílé koně nebo podnikatele s kriminální pověstí, ale i soudce, insolvenční správce. Svou pověst protřelého chlapíka koneckonců Sisák osvědčuje také už od počátku aktuálního případu. Zatímco pro většinu podnikatelů i médií byla policejní akce šokem – přesněji všichni už si zvykli na to, že na Sisáka si nikdo netroufne – pro něj samotného a jeho „fámula" Halu zjevně o překvapení nešlo. Nejspíš dostali včas avízo a mezi zadrženými nebyli, policie označila jejich útěk výrazem, že jsou „nekontaktní".

Další překvapení a zvraty ovšem bylo a je možné očekávat. Oba pánové posléze kontakt navázali, a dostavili se na polici „podat vysvětlení" osobně. Soud oba poslal do vazby.

Kdo je Petr Sisák, proč policie proti jeho aktivitám nezasáhla už dřív a hlavně, kam až by mohli vyšetřovatelé při důsledném vyšetřování jeho kauz dojít?

Génius odsouzený za tunel

„Proti Sisákovi je Tomáš Pitr poctivec," prohlásil před časem finančník Miroslav Babej-Kmec, když porovnával „morální profily" svých bývalých kontroverzních partnerů točících se kolem ústeckých firem Setuza a Spolchemie: právníka Petra Sisáka a „nepřítele státu", za podvody odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra.

Sám Sisák byl vyšetřován například v kauze tzv. CS fondů, z nichž zmizely peníze, a za tunelování První slezské banky dostal dokonce podmíněný trest. Jinak však jeho metody podivných ovládnutí firem, vyvlékání se ze závazků a využívání kontroverzních insolvenčních řízení jako by policii nezajímaly. Postiženým vždy zbyly jen oči pro pláč, přesněji marné podávání trestních oznámení.

A tak tandem Sisák–Hala fungoval vesele dál. Sisák se jednu dobu nechal dokonce formálně zaměstnat v Halově advokátní kanceláři, ale nikdo z informovaných nepochyboval o tom, kdo je ve dvojici šéfem. „Petr Sisák je geniální právník, najde kličku tam, kde by jiní ztroskotali," prohlásil nedávno v rozhovoru pro Dotyk spolumajitel investiční společnosti Arca Pavol Krúpa, který se jednou se Sisákem střetl o majetkové podíly ve Spolchemii. Ačkoliv neuspěl, považuje za úspěch, že na transakci nakonec dokonce něco vydělal.
Petr Sisák, absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, podle konstatování postižených podnikatelů proslul především tím, že uměl „využívat pomalosti policie a soudů a rychle opouštět firmy, na kterých nechal dluhy, a vyvádět aktiva do ještě rychleji zakládaných firem nových".

Velmi často používal právě Iva Halu, který býval jmenován insolvenčním správcem, díky tomu z řady zkrachovalých firem dokázal vytáhnout zbylá aktiva a vypálit tak rybník jiným věřitelům.

Cui bono?

Z takřka nepřeberné a mnohdy velmi spletité škály Sisákových počinů jsou pro další vývoj aktuální kauzy důležité ty, které se týkaly jeho spojení s finančníkem Karlem Pražákem. Týdeník Dotyk přinesl jeho profil včetně hlavních vazeb na další podnikatele už před časem (viz Dotyk 35/2015) pod výmluvným titulkem Kellnerův „Viktor čistič".

Karel Pražák totiž byl i formálně blízkým spolupracovníkem šéfa PPF a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Nejprve řadu let působil ve společnosti PPF Investments, která spravovala Kellnerovy privátní peníze, a poté se stal šéfem společnosti AB-Credit, nejprve oficiálně stoprocentní dcery PPF. Nyní je Karel Pražák dál v čele AB-Creditu, ten ale už jako majitele uvádí firmu Credis Invest sídlící v Amsterodamu.

Když byl ještě před časem Karel Pražák ochoten s týdeníkem Dotyk hovořit, sám připustil, že se často zabýval například Setuzou nebo Spolchemií. AB-Credit se angažoval v ovládnutí těchto firem, které nakonec připadly Sisákovi, a dnes jsou buď prodány zase někomu jinému (bývalá Setuza), nebo v nich už moc majetku nezbylo (Spolchemie). Známá je také Pražákova účast při ovládnutí stadionu pražské fotbalové Slavie, kde při transakcích v pozadí s AB-Creditem investovaly peníze i pražské radnice, jež se o ně nyní obávají.

I další investice radnic zprostředkované společností Key Investments se týkají dluhopisů společnosti Via Chem Group. O riskantních investicích v těchto případech často rozhodovali na radnicích lidé z ODS. Za společností Via Chem, která ovládala například Spolchemii, stál právě Petr Sisák. Via Chem je ovšem už od roku 2014 v konkurzu, hodnota jeho dluhopisů tomu odpovídá…

Jinou pozoruhodnou transakcí spojenou s Karlem Pražákem bylo insolvenční řízení, do něhož se dostala developerská společnost ECM, plánující výstavbu nových mrakodrapů na pražské Pankráci. PPF byla věřitelem ECM a usilovala o to, aby developer skončil v konkurzu. Tak to nakonec i dopadlo, když se insolvenčním správcem stal – Ivo Hala.

Spojení Karla Pražáka s Petrem Sisákem v různých případech v neoficiálních rozhovorech potvrzují mnozí podnikatelé i politici včetně například Tomáše Hrdličky, klíčového a donedávna velmi vlivného muže ODS v Praze 10. Málokdo přitom věří, že tyto jejich společné akce přinášely v konečném důsledku prospěch PPF jen čirou náhodou.

PPF už před časem prohlásila, že AB-Credit prodala jinému majiteli. Mnohé Pražákovy transakce se však týkají i doby, kdy ještě spojena s PPF přímo byla. Zjistit, komu skutečně patří AB-Credit nyní, z dostupných zdrojů nelze.

Střet s Babišem

Zatímco PPF – nebo chcete-li, převážně „pouze" AB-Credit – se Sisákem leckdy souzněla, vynořil se protřelému právníkovi naopak soupeř: majitel impéria Agrofert Andrej Babiš.

Dávno předtím, než se současný vicepremiér a ministr financí pustil do politiky, nemohl Sisákovi přijít na jméno. Při neformálním hovoru s novináři dštil Babiš na Sisáka oheň a síru, tedy v reálu vulgárně nadával. Prvotní příčinou pravděpodobně bylo to, že se právník na čas spojil s jiným Babišovým nepřítelem Tomášem Pitrem a ovládli zpracovatele řepky a výrobce suroviny pro bionaftu, již vícekrát zmiňovanou ústeckou Setuzu. Tím Babiše zasáhli na nejcitlivější místo.

O Setuzu dlouho usiloval sám a dokonce se na její koupi už dohodl s Pitrovým kumpánem, později zavražděným „mafiánem" Františkem Mrázkem. Ale Pitr se postavil proti obchodu, a Sisákovy kličky mezi paragrafy nakonec přelstily i tak sveřepého a všemožnými kontakty vybaveného obchodníka, jako byl a – protože se Agrofertu ani po vstupu do politiky nevzdal – také stále je Andrej Babiš.

Musel si postavit vlastní fabriku na bionaftu, a jako by to nestačilo: Sisák, tentokrát opět s vydatným zprostředkovatelským přispěním Karla Pražáka, nakonec prodal části bývalé Setuzy obřímu nadnárodnímu koncernu Glencore. Tento rázný a dle mnoha názorů taky bezskrupulózní světový obchodník s (nejen) zemědělskými komoditami je už příliš velkým soustem i pro Babiše.

Mnoho hlasů v kuloárech proto při Babišově vstupu do politiky tvrdilo, že jedním z důvodů jeho postupu je i snaha získat větší páky na „odplatu za Setuzu". V případě Pitra se to dokonce už loni potvrdilo. Pitr, jemuž Sisák v Ústí nad Labem ponechal menšího výrobce suroviny pro bionaftu firmu Kratolia, začal mít potíže s Babišovou Kobrou a policie začala vyšetřovat jeho údajné daňové úniky (viz Pitr opět nepřítelem státu, Dotyk 13/2015).

Boží mlýny

Pokud jde o Petra Sisáka, ten se ocitl obrazně mezi dvěma hodně velkými mlýnskými kameny: mezi dvěma v současnosti nejmocnějšími muži v Česku, Babišem a Kellnerem. A právě proto bude velice zajímavé sledovat, kam až si vyšetřovatelé troufnou jít, když jsou ve hře i „nejvyšší zájmy".

Nejprve si však připomeňme, jak akce vůbec začala.

Už jsme uvedli, že za řadu let minulých měly příslušné orgány mnoho příležitostí si na tandem Sisák–Hala důkladně posvítit. „Jen my jsme podali čtyři velmi rozsáhlá trestní oznámení s řadou konkrétních informací, a důkazy se policii samy nabízely," říká například podnikatel Petr Brambora, jehož firmě Zemka Sisákova Setuza už od roku 2009 upírala zaplatit dluh 20 milionů korun. Dalších, výraznějších afér bylo ovšem mnohem víc. Podle určitých indicií, které má týdeník Dotyk k dispozici, se do akce (nakonec tedy realizované a nazvané Hangár) nehrnuli ani někteří jindy tak aktivní státní zástupci, ani protikorupční či jiné policejní složky. Zdá se (a to je indicie dost výrazně podložená), že tentokrát to byla BIS, která podle některých zdrojů začala na policii a zastupitelství tlačit, aby konečně se Sisákem něco udělali.

Onou poslední kapkou mohl nejspíš být i nedávný „kousek" Iva Haly, který se týkal insolvence Metropolitního spořitelního družstva. Kauzou se už delší dobu zabývá i Krajské státní zastupitelství v Brně. Hala jako insolvenční správce prodal pohledávky záložny v nominální hodnotě zhruba 10 miliard korun za necelých 1,5 miliardy.

Podle názoru některých znalců mohl získat více. Kupcem pohledávek nebyl nikdo jiný než AB-Credi.

Dle zdrojů ze zákulisí dokonce mohl mít na rozkrytí aktivit dua Sisák–Hala zájem i uhlobaron Pavel Tykač. Sám byl vyšetřován v souvislosti s již zmíněným tunelováním CS fondů. V něm figuroval také Sisák – oba se ze severu Čech dobře znali. Faktem je, že Tykačovo stíhání v této věci bylo minulý měsíc Vrchním státním zastupitelstvím v Praze zastaveno…

Buď jak buď, poprvé se zdá , že hvězda „Černého Petra" Sisáka může definitivně zhasnout. Nasvědčuje tomu především rozsah zatýkání a obvinění, které policejní akce přinesla. Sahá od samotných podnikatelů i na Krajský soud v Českých Budějovicích (kam Hala zřejmě záměrně přesouval své kauzy), týká se insolvenčních správců (především správkyně v kauze Via Chem Group Vladimíry Vápeníkové Jechové), ale obviněn byl například i brněnský státní zástupce Roman Skopal, údajně kvůli předchozímu působení na ministerstvu spravedlnosti. Právě díky kontaktům na „spřízněné duše" mezi advokáty, správci insolvencí, soudy, možná i vyšetřovateli spočívala nejspíš celá „genialita" Petra Sisáka.

Zbývá klíčová otázka, jak vysoko si příslušné orgány troufnou celou síť rozplétat. Angažmá Pražáka, muže přinejmenším v předchozích letech Petru Kellnerovi blízkého, je v různých transakcích tandemu Sisák–Hala nezpochybnitelné. Půjdou vyšetřovatelé, případně posléze soudci až do tak rizikových pater?

Jaký zájem bude mít na odhalení praktik svého byznysového protivníka Andrej Babiš? Politik a byznysmen s údajným vlivem i na vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou (ta před časem opakovaně odmítla pro Dotyk k tomuto tématu schůzku). V kuloárech se začíná mluvit o tom, že Babiš by mohl Kellnerovi vyjít vstříc v tom, aby ze zákulisí tolik na rozkrytí obchodů Sisákových lidí s AB-Creditem netlačil…
Finančník Miroslav Babej-Kmec, druhdy jeden z nejbližších Sisákových spolupracovníků a posléze (kvůli sporu o peníze) jeho velký protivník, pro Dotyk vzkázal: „Asi bude ještě veselo." Kauza se může stát svým záběrem jak „případem století" (co je proti tomu třeba Rathova proměna vína) – ale také může ze stejných důvodů vyšumět do ztracena.

Dva hlavní aktéři jsou ve vazbě
Praha – V pátek 15. ledna provedla policie razii v ústecké chemičce Spolchemie a zároveň na Krajském soudu v Českých Budějovicích. Obviněno bylo 14 lidí.
„Pardubický okresní soud na podnikatele Petra Sisáka uvalil vazbu," řekla v sobotu nad ránem Sisákova advokátka Kateřina Buďveselová. Proti rozhodnutí podala stížnost. Vedle Sisáka je ve vazbě dalších pět lidí. Už v pátek večer poslal soud do vazby Ivo Halu. Pardubický soudce Milan Špryňar řekl, že pro vazbu byly shledány všechny tři důvody: nebezpečí útěku, obava z možného ovlivňování svědků a hrozba pokračování v trestné činnosti. Halův advokát Lukáš Trojan rovněž hned podal stížnost na uvalení vazby. Podle svých právníků jsou hlavní aktéři obviněni v insolvenčních kauzách společností Via Chem Group a Falkonida. „Je to velmi zvláštní nedorozumění a já udělám všechno pro to, aby se vysvětlilo," prohlásil Sisák před novináři při svém zadržení.
V případu byli kromě zmíněné dvojice obviněni insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková, advokáti Milan Kučeřík, Petr Kovařík a thaiboxer Tomáš Machotka. Tato čtveřice skončila ve vazbě. Mezi zbývající obviněné patří advokáti Jan Pacovský a Robert Vladyka, Jozef Kaán, Petr Líska, Sisákův otec Vladimír, brněnský státní zástupce Roman Skopal, lékař z Nemocnice Na Homolce Milan Čech a Kučeříkova přítelkyně Nikola Regnerová. Do insolvenční kauzy je zapojeno devět lidí, zbývajících pět má okrajové role. (čtk, mm)

MARTIN MAŘÍK 

Týdeník Dotyk a regionální Deníky jsou součástí vydavatelství VLP, a. s.

Více se dozvíte v aktuálním vydání týdeníku Dotyk.

Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu  či v Microsoft Store

Týdeník Dotyk

Autor: ČTK

25.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Univerzita Karlova. Ilustrační foto.

Nejstarší česká univerzita dnes volí nového rektora

Na Borise Trávníčka před šesti lety spadl při exkurzi náhrobní kámen na židovském hřbitově v Rousínově. Základní škola Rousínov musí poškozenému zaplatit necelých devět milionů korun. Rozsudek není pravomocný.

Spadl na něj náhrobek a zůstal na vozíku. Škole hrozí i exekuce

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Uberu roste konkurence. Lyft dostal od Googlu miliardu

Americký gigant Lyft ve čtvrtek oznámil, že obdržel investici jednu miliardu od společnosti Google Alphabet. Částka mu má pomoci k tomu, aby lépe obstál proti konkurenčnímu Uberu, který na trhu sdílené dopravy ve Spojených státech vede.

Konferenční stolek by měl být elegantní i praktický

Na konferenční stolek odkládáme kávu, servírujeme na něm drobné pohoštění pro hosty, občas na něm hrajeme společenské hry. Jde tedy o vysoce funkční kus nábytku, který přitom musí zapadnout do celkového stylu obýváku.

Vítězem Národní ceny designu se stala židle ze sena. Šetří životní prostředí

/FOTOGALERIE/ Židle ze sena, která časem skončí v kompostu. Hlavní cenu studentského designu včera vyhrál projekt Seno slovenského studenta Jána Forgáče. Nábytek, který šetří životní prostředí, vychází z tvaru koňského sedla. „Cílem bylo navrhnout minimalistický a čistý tvar, který bude funkční a zároveň bude odkazovat na harmonii člověka s přírodou,“ poznamenal autor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení