Kvůli špatné péči voploteckém útulku Regália klisna Rekša přišla osvůj život. Voploteckém útulku klisna nedostávala potřebnou péči a ipřes veškerou veterinární pomoc spočívající například vpodávání antibiotik a vitamínů nepřežila.

„Večer vypadala vpořádku, ale ráno jsme přišli do stáje a Rekša tam ležela mrtvá. Všemi to otřáslo,“ říká smutně vedoucí útulku vMířkově Blanka Filipová.

Spolu sbývalou majitelkou nechali provést pitvu klisny. „Pitva prokázala, že klisna byla silně podvyživená, neměla vůbec žádné tukové zásoby. Měla totálně zdevastovaný celý organismus a zažívání ze špatného krmení. Také její játra byla silně začervená. Vnejhorším stavu měla plíce. Zjistilo se, že se jí postupně rozkládaly, na což následně zemřela,“ popisuje výsledky pitvy veterinář Jan Hojdysz.

„Rozklad plic mohl být následek dřívějšího zanedbaného těžkého zápalu plic nebo nastydnutí,“ dodává Filipová.

„Klisna už prostě neměla žádné svalstvo, byla to už jen kostra potažená kůží a díky svému věku se její tělo už nezotavilo,“ uvádí veterinář stím, že věděli, vjakém je špatném stavu. Přesto pořád doufali, že se ze všeho nakonec dostane. Měla navíc velké zažívací potíže a trpěla tím pádem hodně často plynatostí. „Dovezl jsem jí kvalitní seno, které schutí žrala a my jsme zní měli radost. Bohužel následky zanedbání zpředešlého útulku byly nad její síly. Kdyby oní bylo vOplotci lépe pečováno, žila by určitě déle,“ myslí si Hojdysz.

Klisna Rekša nebyla jediným koněm zoploteckého útulku Regália , který skončil vhrozivém stavu. Nyní bojuje oživot itýraná klisna Líbezná. Je už také vjiné stáji, kde se ji snaží vyléčit.

O záchraně týrané klisny čtěte ZDE.