Týraných žen v české společnosti podle Martiny Hronové z poradenského centra pro týrané a osamělé ženy Rosa přibývá. Podle studie, v níž odpovídalo 42 tisíc respondentek z celé Evropské unie, zažila fyzické nebo sexuální týrání třetina (32 procent) žen v Česku. Již před ním ale většinou přichází psychické násilí, kdy se snaží muži s partnerkou manipulovat, kontrolují každý krok, či vyhrožují sebevraždou, pokud nebude po jejich. Posléze dojde na drobné fyzické útoky, facky 
a škrcení. V této fázi již většinou není jiná možnost než ze vztahu odejít, tvrdí Hronová. Důležité je podle ní rozlišení, jestli skutečně jde o domácí násilí, či zda se jenom partneři více hádají. Nejdůležitějším rozlišovacím faktorem je strach. „Partner přichází domů, a jakmile klapnou dveře, tak se život v celé rodině změní. Všichni se začnou chovat tak, aby násilí nenastalo, ale ono k němu stejně dojde," říká odbornice.

Domácí násilí.

Nejdříve mohou být intervaly mezi útoky poměrně dlouhé, výjimku netvoří ani roční odmlka. Posléze se začínají zkracovat a nabývat na síle. Pár by měl vyhledat odbornou pomoc dřív, než padne první facka, jinak většinou jejich vztah nedopadne dobře.

„Jakmile dojde na škrcení nebo zbraně, tak by měla žena okamžitě ze vztahu odejít," míní Hronová. Ženy se ale podle ní často stydí o svých problémech mluvit a do poradny přijdou, až když je situace k nevydržení. Všechny klientky Rosy mají zkušenost s psychickým násilím, 70 procent z nich už pocítilo drsnou ruku „partnera" a skoro polovina zná sexuální násilí 
v manželství nebo partnerství. Oběti násilí často trpí depresemi, ztrátou sebevědomí, záchvaty paniky a úzkostí.

Většina mužů si ale ani neuvědomuje, že by agresory byli. První náznaky se ale dají vyčíst už před svatbou nebo na začátku vztahu. „Partner ženu kontroluje – v čem chodí ven, v kolik hodin přišla nebo je tak přehnaně pozorný, že ji doprovází na každém kroku," popisuje standardní situaci Hronová. Agrese se pak často stupňuje v době, kdy jsou ženy ekonomicky závislé na manželovi či partnerovi.

Psychické násilí
Dvě pětiny evropských žen zažily nějakou formu psychického násilí ze strany současného nebo bývalého partnera. Čtvrtinu žen partner v soukromí znevažoval nebo ponižoval, 14 procentům vyhrožoval, že jim fyzicky ublíží, a pěti procentům zakazoval opustit dům, bral jim klíče od auta nebo je zamykal.

JAN DRAHORÁD