Ačkoliv byla za své jednání podmíněně odsouzena, nezměnilo se nic. Týrání paní Františky pokračuje dál.

Otřesný příběh, který ovšem není ojedinělý. Podle průzkumu Jihočeské univerzity je u nás týrán vlastní rodinou každý pátý senior! Realita bude ovšem daleko horší. „Máme zkušenosti, že lidé odmítají o svém trápení hovořit. Za chování svých dětí se stydí, ale odmítají s tím něco dělat, protože vědí, že by museli proti nim podnikat právní kroky. To, co se objeví, je pouhý zlomek,“ vysvětlila právnička Ivana Spoustová.

Obrana týraných seniorů je podle jejích slov nesmírně komplikovaná. „Děti tvrdí, že trpí senilitou, nevědí, v jakém čase žijí, a často se setkáváme s případy, kdy se je snaží zbavit svéprávnosti,“ dodala právnička.

Sociologové dělí týrání na tři druhy: ekonomické, psychické a fyzické. „Nejčastější je u nás ekonomické, ale často je to kombinace psychického a ekonomického,“ uvedl Boris Riegel z občanského sdružení Život 90. To znamená, že děti finančně vysávají prarodiče a navštíví je pouze tehdy, když vědí, že od nich dostanou peníze. Astaří samozřejmě trpí.

Psychologové ovšem nevidí chybu jen v agresivních a netolerantních dětech. „Rodiče sami sebe přesvědčují, jak byli báječní a skvělí, ale realita byla jiná. S nimi většinou děti přerušily kontakty,“ vysvětlil psycholog Viktor Bosák. Možná početnější skupina jsou ale podle něj ti, kteří svým dětem všechno dovolili a rozmazlili je.

„Nedali jim žádné hranice a vzbudili v nich pocit, že jsou středem světa. Přestože jsou dospělí, de facto zůstaly dětmi. A když rodiče nemají sílu je opečovávat a dávat jim to, na co byly zvyklé, nastupuje agresivita,“ dodal Bosák.