Pro potvrzení si stačí například zadat ve vyhledávači YouTube heslo „šikana ve škole“ a hned se může každý podívat na desítky amatérských záběrů plné drsných scén a ubližování. Na internetu kolují též například záběry mladíků, kteří k smrti utýrají kočku upálením nebo rozšlápnutím hlavy.

Měly by být tresty za týrání zvířat tvrdší? Hlasujte v anketě a diskutujte po článkem

Podle psychologů může být příčin pro podobné jednání více.

„Co se motivu týče, asi budou různé – od nevyzrálých osobností a potřeby na sebe poutat pozornost až k sadismu a těžkým poruchám osobnosti,“ říká psycholog Karel Nešpor. Ten také upozorňuje na souvislost s častým násilím v televizi. „Zejména u dětí a dospívajících působí zvýšenou agresivitu,“ říká.

Kladivo na strakapouda

Aktuální případ týrání zvířete, který zpřístupnili autoři na webových stránkách, je z Kuřimi. Tři mladí muži ve věku kolem jedenadvaceti let natočili video, kde jeden z nich metrovým kladivem zabije strakapouda. V závěru filmu, který je doplněný ironickým komentářem, servírují ptáka na plastovém talířku s chlebem a hořčicí.

Asi dvouminutový film natočili před rokem na oslavě narozenin v Ochozi u Brna. Muži se hájí tím, že byli opilí a pták ležel už dva dny mrtvý u chaty.

Liga na ochranu zvířat na ně v pondělí podá trestní oznámení za týrání zvířat. „Vzhledem ke stáří případu však bude dokazování, jestli byl pták mrtvý nebo živý, velmi obtížné. Vyšetřování ale bude mít pro muže spíše odstrašující, symbolický význam,“ doufá Zuzana Semelová z Ligy na ochranu zvířat.

Podle psycholožky Marcely Langové-Šindelářové je zábava chlapců neuvěřitelně krutá. „Setkala jsem se s podobnými případy, ale toto je zvlášť brutální. Nejspíš chtěli své okolí šokovat. Je to problém doby. Na internetu se objeví tolik věcí, že je těžké se odlišit. Použít násilí je pak nejjednodušší způsob,“ poznamenala psycholožka.

Na webu byly k vidění i záběry, na nichž Valdemar Kostka v roce 2006 brutálním způsobem usmrtil kočku na večírku před restaurací v Morávce. Za tento čin v dubnu dostal u Okresního soudu ve Frýdku-Místku 120 hodin obecně prospěšných prací a peněžitý trest 12 tisíc korun.

Při rvačce nechyběly boxery

Nejvíce násilných videí mladých se ale týká školní šikany. Jedním z nejznámějších videozáznamů zveřejněných na webu je rvačka žáků dvou základních škol v Ústí nad Labem z roku 2007. Při rvačce děti měly údajně použít i boxery.

Zpravodajové Deníku

Zveřejněním týrání na internetu se zbavují pocitu viny, říká psycholog Jeroným Klimeš.

V čem vidíte důvody poměrně častých případů týrání zvířat nebo i lidí, ze kterých si lidé pořizují záznam a ten sdílejí s ostatními na internetu?

V pozadí je to, že rozlišujeme životy, které jsou pro nás vzácné, a ty, jež jsou pro nás bezcenné. Dříve se více bral život jako život. V dříve živé křesťanské tradici se život outsidera bral jako stejně cenný, jako život velké osobnosti. Tento náboženský vliv znamenal ohromný ideologický tlak, který vedl lidi k tomu, aby nerozlišovali našince a cizince, aby si vážili života bezdomovce jako života své matky. To je výhoda ideologií, jakmile zmizí, objeví se přirozený sklon rozlišovat životy na drahé a vzácné a bezcenné.

Co se s tím dá dělat, pokud lidi už nespojují společné hodnoty?

To je otázka, co se s tím dá dělat, ale podle mého se to bude ještě zhoršovat.

Jakou vnitřní odměnu z podobného jednání lidé získávají?

Je to hra, která skýtá vzrušení podobně jako třeba býčí zápasy. Zkrátka jde o potěšení z emocionálního, vzrušujícího zážitku. Ale tuto hru umožňuje právě zmíněné dělení životů na cenné a bezcenné.

Odkud se ale bere ta potřeba týrání či šikanu natočit a zveřejnit?

Společné sdílení takového zážitku zbavuje pocitu viny. Když máte úchylku, která vás vede k tomu, že například popíjíte vlastní moč, tak tomu dodáte zdání normality nejlépe tím, když z toho uděláte léčebnou metodu na pročištění organismu.
Sdílením zážitku své chování vlastně legitimujete.
Štěpán Plaček