Ještě před odletem ze Švédska do Prahy Sobotka novinářům řekl, že za svobodu a demokracii je nezbytné neustále bojovat. "Stejně jako úcta k lidským právům, respekt k právnímu státu nebo naše příslušnost k demokratickému Západu. Nic z toho není definitivní," řekl Sobotka. Česko v tomto ohledu ale vnímá jako úspěšnou zemi, na kterou mohou být občané hrdí.

"Jsme zemí, která je stabilní a bezpečná ve srovnání s velkou částí okolního světa. A především jsme využili možnosti, abychom se vrátili do Evropy, abychom zajistili bezpečnost a stabilitu tím, že jsme se stali členy Severoatlantické aliance a Evropské unie," řekl Sobotka. Poté, co položil květinu u památníku na Národní třídě, novinářům ještě řekl, že demokracie a svoboda se nehájí jen tím, že jednou za čtyři roky se chodí volit. Podle něj je třeba si vážit a mít úctu k Ústavě a svobodě projevu a shromaždování.

Online reportáž

Jako první z politiků dnes zapálil u památníku svíčku předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který dorazil po osmé hodině spolu s dalšími politiky hnutí, například Karlou Šlechtovou, Robertem Pelikánem či Richardem Brabcem. Babiš se u památníku dostal do roztržky s několika svými odpůrci. Po hnutí ANO dorazili zástupci ČSSD, například předseda Senátu Milan Štěch či místopředseda ČSSD Petr Dolínek.

Za hnutí STAN uctili památku 17. listopadu předseda Petr Gazdík se spolustraníky Janem Farským a Vítem Rakušanem. Gazdík připomněl, že o svobodu je nutné stále bojovat, a to zejména v situaci, kdy hrozí, že vznikne vláda s podporou komunistické strany. Ta se podle něj od revoluce změnila pouze rétoricky. STAN u památníku vystřídali zástupci ODS v čele s předsedou Petrem Fialou.

Na demonstrace na Gottwaldovo náměstí v Hranicích chodilo i přes velmi nízké teploty davy lidí
Listopad ´89 v Hranicích: Byli jsme obrovsky nadšení a ochotní obětovat všechno

Šéf TOP O9 Miroslav Kalousek po zapálení svíčky reagoval na slova Babiše o tom, že společnost je rozdělená. Podle něj není síla společnosti v jednotě, ale v uznání různosti. Jestli je společnost rozdělená, tak podle něj jen na ty, kteří přijímají, nebo odmítají život ve svobodě.

Uctít památku 17. listopadu přišel i předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Potřeba postavit se aktivně proti fašismu a rasismu je stále živá i v dnešní době," uvedl s tím, že je důležité připomínat také protesty studentů proti nacistické okupaci v roce 1939.

Ovacemi lidé u památníku přivítali prezidentského kandidáta Drahoše, který zavzpomínal, že v době pražských událostí 17. listopadu byl s komorním sborem, ve kterém zpívá, na festivalu v Jihlavě, takže se do událostí zapojil až o den později. Doplnil, že o svobodu a demokracii přijdeme tehdy, když si ji necháme vzít. Ocenil také roli bývalého prezidenta Václava Havla.

Lidé si přípomínali 17. listopadu v centru Prahy 28. výročí Sametové revoluce a následný pád komunismu. Národní třída
17. listopad: Pieta, demonstrace, koncerty. Lidé zaplnili ulice

"Pravda a láska, které dnes někdo zpochybňuje a zároveň nazývá určitou skupinu lidí 'pravdoláskaři', to je něco, co nechápu. Snad každý chceme žít v pravdě a každý chceme prožít lásku," uvedl. Krátce okomentoval i současnou politickou situaci a uvedl, že pokud by byl prezidentem, požadoval by po případné vládě zajištěnou většinu v parlamentu. Přítomní lidé mu vyjádřili podporu voláním "Drahoš na Hrad!"

Méně přívětivého přijetí se na Národní třídě dočkal předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura, který dorazil před Drahošem. Část přítomných ho uvítala pískotem a voláním "Hanba!"

Na Národní třídě se objevil i bývalý prezident Klaus nebo zástupci kulturní sféry, jako například herečka Bára Štěpánová. Marek Daniel alias Tonda Blaník po zapálení svíčky začal běhat po Národní třídě a volat "Svoboda, svoboda!"

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (na snímku), ministři za hnutí ANO a pražská primátorka Adriana Krnáčová položili 17. listopadu květiny k pamětní desce připomínající události 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze.
Babiše čekali na Národní třídě protestující. Obvinili ho ze zneuctění místa