„Dali jsme si ambice zopakovat nebo mít lepší výsledky, které měla Pirátská strana ve volbách do Poslanecké sněmovny. Podle čísel, která mám k dispozici, se to Pirátům povedlo,“ pochvaloval si šéf Pirátů Ivan Bartoš. Podle něho se tak potvrdilo, že Piráti jsou strana s celostátní působností.

Podle Bartoše Piráti nabídli kvalitní lidi a kvalitní program hlavně ve velkých městech, kde často končili na druhých nebo třetích místech. „Velkou radostí pro mě je, že jsme obhájili pozici v Mariánských Lázních, což bylo jediné město, kde jsme měli svého starostu,“ doplnil Bartoš.

Předseda ODS Petr Fiala
Věříme, že zabere poctivá a skutečná politika, říká předseda ODS Fiala

Za velký úspěch pak Piráti považují výsledky voleb v Praze, protože by v hlavním městě mohla získat primátora. Kandidát na tuto funkci Zdeněk Hřib uvedl, že Piráti svým výsledkem splnili jeden ze svých hlavních cílů, a to zabránit spoluvládě ANO a ODS. Hřib uvedl, že vyjednávat s demokratickými stranami začne už zítra.

Jak dopadne další cíl Pirátů, a to je vytvoření vlastního senátního klubu po těchto volbách, si budou muset počkat do příštího víkendu, kdy se jejich kandidáti utkají o senátorská křesla ve druhém kole voleb. „Někde nám to druhé místo uniklo třeba o procento a půl procenta. Jsem velmi rád, že se do druhého kola dostali tři naši kandidáti v Praze, teď se zaměříme na to, abychom jim mohli naší mediální silou pomoct,“ dodal Bartoš.

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš míří do Senátu v Praze 4.
Senátní volby: Vítězství ODS, porážka ČSSD. Čunek i Drahoš postupují přímo

Že jsou Piráti se svými výsledky spokojeni, potvrdila veselá atmosféra v jejich hlavním štábu na lodi Cargo Gallery v Praze. Zatímco po zveřejnění výsledků se ze štábů jiných stran hlavní aktéři i hosté pomalu vytráceli, u Pirátů oslava nekončila. Jenom samotný Bartoš se těšil, až odjede domů a konečně si odpočine.

Zdeněk Hřib.
S ODS a ANO budeme hledat shodu jen stěží, říká Pirát Zdeněk Hřib