Miroslav Buňata zvíře spatřil na jižním okraji Želiva směrem na Haštal. „Byla to velká kočkovitá šelma. Skočila na mez a zmizela v řepkovém poli,“ přiblížil svoji osobní zkušenost ze sobotního ráno Buňata, který se volnu věnuje myslivosti. Šelmu spatřil na vzdálenost zhruba padesáti až šedesáti metrů.

Starosta o události informoval Policii České republiky a bezprostředně učinil některá opatření, aby v oblasti posílil bezpečnost. „O výskytu zvířete jsem informoval v obecním rozhlase, obyvatelům poslal esemesky, informovali jsme starosty okolních obcí,“ uvedl.

Na místo vyjela policejní hlídka. Po sobotním šetření v terénu nelze podle policie výskyt pumy ani potvrdit, ani vyvrátit.

Podle informací od starosty z nedělního rána nebyla šelma v oblasti už podruhé spatřena. „Sám jsem ji už neviděl a není mi známo, že by ji viděl někdo další,“ řekl Buňata.

Policisté prosí veřejnost o pomoc

Policisté ze sousedního Jihočeského kraje se případu výskytu pumy americké na Jindřichohradecku věnovali naposledy ve čtvrtek 20. června.

„Policisté a kriminalisté stále žádají veřejnost o informace k pohybu kočkovité šelmy, pravděpodobně americké pumy, která se již několik týdnů pohybuje na okrese Jindřichův Hradec. O tomto víkendu byla šelma spatřena u obce Deštná ve směru na Mostečný a dále u obce Rosička. Není samozřejmě vyloučeno, že se může pohybovat i na druhé straně hranice či své teritorium rozšířit,“ uvedla ve čtvrtek jihočeská policejní mluvčí Hana Millerová.

Jihočeští kriminalisté začali spolupracovat s příslušnými institucemi a rovněž se radit s odborníky ze zoologických zahrad, jak nejlépe a nejefektivněji postupovat, aby byla puma americká ve volné přírodě odchycena, případně odborníky uspána a převezena k dalšímu chovu. „Kriminalisté si opatřili odchytové zařízení a potřebují pomoc široké veřejnosti a také veřejnosti myslivecké,“ dodala Millerová.

Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí. Jelikož se tato šelma přirozeně ve volné přírodě v republice nevyskytuje, mohlo by jít s největší pravděpodobností o zvíře, které uteklo dosud nezjištěnému chovateli.

Policisté při této příležitosti varovali občany, aby byli opatrní především při venčení psů nebo pohybu v lesním terénu. Rizikový by podle nich mohl být i samotný pohyb malých dětí v přírodě.