Automotoklub ve spolupráci se zahraničními partnery provedl v Praze a v dalších krajských městech průzkum, z něhož vyplynulo, že když se u škol sníží rychlost z 50 na 30 kilometrů v hodině, je možné snížit následky dopravních nehod chodců s vozidly o více než polovinu.

Řidiči totiž v těchto místech musejí počítat zejména u mladých s takzvanou slepotou z nepozornosti. Jedná se o situaci, kdy děti při chůzi používají telefony pro psaní SMS zpráv. Při jejich psaní se totiž zpomaluje chůze o 33 procent, při telefonování pak o 16 procent. Už konec prázdnin je podle primáře Havránka atypický. „Rozdováděné děti jsou většinou již z prázdnin doma a nastává tvrdší realita. Děti se postupně začínají přizpůsobovat běžnému celoročnímu režimu, nicméně v duchu jsou stále ještě na prázdninách a obezřetnost mají sníženou. Navíc začátkem školního roku výrazně stoupá frekvence provozu na silnicích oproti prázdninám, obzvláště ve velkých městech," doplnil lékař.

Tragická bilance

Každá 32. usmrcená osoba je dítě. I když v porovnání s vyspělou Evropou na tom není Česká republika zrovna nejhůře, je stále co zlepšovat. V Evropě v průměru zemře 1,6 dítěte na milion obyvatel, v Česku je to 1,1. Česko je na tom lépe než třeba sousední Slovensko nebo Polsko, ale třeba Německo, Velká Británie nebo Itálie vykazují lepší čísla. „Vezměme v potaz jen fakt, že viníky dopravních nehod jsou děti v průměru v 700 případech ročně. Za posledních sedm let to bylo 5022 dopravních nehod, při nichž došlo k těžkému zranění 1600 dětí," upřesnil mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka. Nutno dodat, že po dobu samostatné České republiky přišlo na silnicích o život téměř 800 dětí.

Ročně při dopravních nehodách zahyne asi 20 dětí. Loni se přitom klesající trend obrátil a policisté zaznamenali stoprocentní nárůst. „Někdy se pod neštěstím podepíše ojedinělá souhra nepříznivých okolností. Někdy je to ale důsledek špatného vzoru, který děti opakovaně zažily. Chodí-li rodič s dítětem na červenou, pak dítě, až bude chodit samo, bude dělat totéž," uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Právě proto vznikla kampaň „Děláš to taky!", která chce před riziky nedodržování pravidel varovat. Kampaň se skládá z osmi videospotů, které poukazují na nejčastější negativní příklady rodičů svým dětem. Všechny role v klipech hrají děti, a to i role dospělých – neodpovědných lidí. „Chceme touto netradiční formou poukázat na to, že spatné příklady rodičů a dospělých obecně mohou být příčinou úrazů a fatálních nehod dětí," dodal Martin Farář z BESIP. Více se dočtete ZDE!