„Její použití je univerzální, nejvíc se hodí do salátů, omáček, ale dobrá je i v octě. Nezbytná je v čínské kuchyni," potvrzuje mykolog Zdeněk Pelda. Číňané i další národy ji dokonce průmyslově pěstují jakožto „černou" houbu, ceněna je její křupavost a pevnost.

Předností chrupavčité houby je její schopnost absorbovat a zase pouštět vodu. Při vysušení tak ztratí 90 % svého objemu i velikosti, namočením posléze opět nabobtná, čehož se dá v kuchyni dobře využít.

Původní český název boltcovitka bezová prozrazoval, že ucho roste téměř výhradně na černém bezu. Proto jej můžeme najít nejen v lese, ale i na zahradách a parcích. Záměna je prakticky nemožná. Roste v období, kdy je les na houby chudší, a proto je mykology ceněna.

Výčet léčivých vlastností ucha jidášova by vydal na celou stránku. Namátkou uveďme například posilování imunity, snížení vysokého tlaku, prevence hemoroidů a lék na nemoci zažívacího traktu.

A odkud pramení název houby? Na pohled i na dotek uchu podobná plodnice prý byla nalezena na stromě, kde se podle pověsti oběsil Jidáš.