Najít mistra, který by vzdělával budoucí elektrikáře, se snaží už od května na plzeňském elektrotechnickém učilišti. „Kolektiv stárne a někteří kolegové odcházejí do důchodu. Náhrada za ně je problematická. Abychom vykryli mezeru, přemluvili jsme bývalé spolupracovníky, ať u nás ještě zůstanou," uvedl ředitel Jaroslav Černý. Doplnil, že jednoho nováčka, bývalého absolventa, už pro výuku získali. Na druhého ještě čekají.

Kvůli nedostatečné kvalifikaci budou muset pedagogický sbor brzy opustit také dva až tři mistři odborných předmětů, kteří působí na plzeňském stavebním učilišti. „Jde o malířskou a klempířskou specializaci, a to pouze na poloviční úvazek. Hledání není otázkou dnů, ale rozhodně týdnů i měsíců," sdělil Miloslav Šteffek, jenž školu vede.

Nízký plat a vysoké nároky

Své o těžkostech s nalezením pedagoga vědí také na Střední škole Kralovice. „Teď máme naštěstí učitele na odborný výcvik stabilizované. Nicméně je pravda, že před časem odešel kolega do penze. Kandidáta pro obor opravář zemědělských strojů jsme našli až za tři čtvrtě roku," nastínil ředitel Milan Oravec. Za nedostatkem učitelů podle jeho názoru stojí nízké platové podmínky. Dalším aspektem je rovněž zvyšování nároků na kvalifikaci.

S tímto tvrzením souhlasí i Rostislav Študent, který stojí v čele SPŠ strojnické
a SOŠ prof. Švejcara. Tamější pedagogický sbor omládl
o dva učitele, i tak se ředitel obává jejich odchodu: „Jeden z nich si dodělává bakalářské studium. Mám strach, že až ho dokončí, odejde do soukromé sféry, kde bude mít lepší plat." Dodal, že v budoucnu se budou kvůli věkovému průměru pedagogů ohlížet po šesti až osmi nováčcích.

Problém na fakultě

Situaci ztěžuje i fakt, že na plzeňské pedagogické fakultě si učitelé nemohou doplnit kvalifikaci pro odborné předměty. „Rádi bychom se domluvili na spolupráci s technickými fakultami a pokusili se o akreditaci," konstatoval děkan Miroslav Randa.