Po soudním procesu se dvacetiletý student s dalšími dvěma o rok mladšími druhy z odbojového hnutí, které usilovalo o nezávislost Bosny, dostal do Malé pevnosti v Terezíně. Vězení určeného pro nejtěžší zločince v mocnářství. Mladíkům v době atentátu ještě nebylo dvacet, a tak nemohli být odsouzeni k trestu smrti.

V Terezíně čekalo Gavrilo Pincipa, Nedeljko Čabrinoviče a Trifko Grabeže dvacet let těžkého žaláře. Gavrilo, na rozdíl od svých kamarádů, kteří ve studeném a vlhkém vězení pod desetikilovými okovy velmi psychicky strádali, zůstal ve svém postoji pevný až do své smrti 28. dubna 1918. „Princip byl přitom z celé trojice nejméně odolné tělesné konstituce a už od dřívějška trpěl tuberkulózou," vysvětluje vedoucí historického oddělení Památníku Terezín Vojtěch Blodig. Přesto oba své spoluspiklence Princip přežil o dva roky. Čabrinovič, jenž velmi záhy začal trpět těžkými depresemi, a Grabež totiž zemřeli v Terezíně na následky stejné nemoci a krutých podmínek v roce 1916.

close Zatčení Gavrila Principa. zoom_in

„K překvapení odborníků Princip vydržel na živu až téměř do konce války. Nepochybně to svědčí o jeho vnitřní síle a motivaci. Až do konce trval na tom, že jeho čin byl správný a uskutečnil ho v zájmu národního osvobození. Když byl dotazován, zda by postupoval jinak, odmítl to. A prohlašoval, řeknu-li to zjednodušeně, že by to udělal znovu," říká Blodig.

Nemoc se v důsledku podmínek, v nichž byl Princip vězněn, rychle zhoršovala. Například býval dlouhé dny zavřený v naprosté tmě. Dva roky po uvěznění mu sňali okovy. Bylo zřejmé, že nevyléčitelná choroba nevratně devastuje tělo mladého muže a krátí jeho život. Kvůli těžké tuberkulóze mu později musel lékař amputovat paži. Všichni tři muži, kteří se podíleli na atentátu, byli pohřbeni na terezínském městském hřbitově. V roce 1920 byly Principovy ostatky převezeny do Sarajeva.

Gavrilův odkaz stále střežíme, tvrdí potomek

Sarajevo – Mladík Gavrilo Princip, který v Sarajevu zabil rakouského následníka trůnu Ferdinanda d'Este, je pro své příbuzné close Gavrilo Princip zoom_in sto let po atentátu zdrojem hrdosti.

„Rozčiluje mě, když říkají, že to byl srbský nacionalista," říká v rozhovoru pro bosenský server Klix.ba atentátníkův synovec Nikola Princip (79) 
s tím, že organizace Mladá Bosna zahrnovala Srby, Chorvaty i Muslimy. „Všechno, co chtěli, bylo osvobození od okupantů 
a vytvoření jihoslovanského státu," tvrdí s tím, že jeho rodina „stále žije pro ideály svého předka". Dodává, že Gavrilova matka Marija byla po atentátu často vyslýchána a bita.

Atentát na rakouského monarchu, který podle něj posloužil jen jako záminka pro rozpoutání války, Nikola Princip hájí. „Nebyl to výstřel proti svobodě, ale proti okupaci," říká s tím, že Rakousko-Uhersko anektovalo bosenské území šest let před sarajevským incidentem.

Gavrilův rodný dům ve vesnici Grahovo má být letos kompletně zrekonstruován a otevřen veřejnosti. Stavení bylo několikrát poškozeno, naposledy při bosenské válce 
v 90. letech. Po slavném atentátníkovi tu tak zůstal jen kámen, kam ve věku 13 let vyryl své iniciály.