Ten před dvěma lety v podkroví objevil a lakem zakonzervoval hnízdo ve tvaru a velikosti mazance a letos se mu černožlutý hmyz ubytoval přímo v udírně. Také toto hnízdo, jež v řezu nabízí zajímavý pohled na stavební um vos zakonzervoval. Uprostřed je běžná vosí báň.

Vosy si postavily hnízdo v udírně

Udírna v podobě včelího úlu–klátu zlákala ke stavbě neobvyklého hnízda vosí společenství. Stalo se tak na zahradě Zdeňka Weinhauera, který s nezvykle vypadajícími hnízdy má už zkušenost z minulých let. Před dvěma roky objevil a opatrně zakonzervoval vosí hnízdo ve tvaru mazance. Tehdy to bylo v podkroví v podkroví a naposled se černožlutý hmyz usídlil přímo v elegantní udírně.


Když hnízdo objevil, tak oželel možnost pustit se do uzení a nechal tam vosy vegetit. Poté, co hnízdo osiřelo a zůstalo v něm jen několik desítek mrtvolek, rozhodl se, že stejně jako to předchozí uchová. „Zaujalo mě uspořádání plástů, které jsou vodorovné v několika vrstvách nad sebou a buňky mají zespodu,“ ukázal na křehké stavbě, a upozornil i na vyztužovací sloupky mezi jednotlivými vrstvami. „Klasická vosí hnízda mají půlkruhové plásty s buňkami zespodu a včelí plástve jsou svislé a buňky mají ze strany,“ popsal rozdílnosti.


Konzervace křehkého hnízda, které se svou „pevností“ blíží shořatému papíru není jednoduchá práce a vyžaduje hodně trpělivosti. „Nejprve jsem ho nastříkal nitrolakem ze spreje, což si vyžádalo čtyři vrstvy a teprve potom bylo možné opatrně ho pomocí štětce pokrýt dalšími čtyřmi vrstvami laku,“ prozradil pracovní postup bývalý včelař.


O jaký druh vosy se jedná nám prozradili na Správě CHKO Broumovsko v Polici nad Metují. „Měla by to být vosa saská (Dolichovespula saxonica). Není tak běžná a určitě má zajímavou stavbu hnízda, která se liší od vosích hnízd, na která jsme zvyklí. Žije jak ve volné přírodě, tak i někdy v lidských obydlích – na půdách a podobně,“ informoval nás Jiří Spíšek.


Na vosy si už u Weinhauerů na zahradě vnoučata Jan Ťažký i Petra a Lukáš Mertlíkovi zvykli. Příští rok je možná něčím překvapí sršni, kteří se nastěhovali na vrbu.