Geotermální elektrárna spolyká miliardu korun, přesto mají podporu ministerstva životního prostředí a vlády. Města elektrárny postaví z dvaceti miliard, které ČR bude mít do roku 2013 k dispozici z evropských fondů. V Horním Jiřetíně, Liberci, Lovosicích či Litoměřicích už začali s výstavbou.

„Vytopí nám celé město, jsou velmi ekologické,“ uvedl několik výhod pro jejich výstavby starosta Lovosic Jan Kulhánek. Jen v Litoměřicích geotermální elektrárna ušetří až 60 tisíc tun oxidu uhličitého ročně. Samotná elektrárna ani nehyzdí krajinu, protože vše se odehrává pod zemí.

Litoměřice již dokončily zkušební vrt v hloubce 2 111 metrů. V ní se naměřila teplota 62 stupňů. Pro správný chod elektrárny je ale potřeba teplota přes 150 stupňů. Vlastimil Myslil z firmy Geomedia, která je poradcem projektu, odhaduje, že se budou muset dostat až do hloubky téměř pěti kilometrů. „Kvůli tomu nyní zrealizujeme tři hlubinné vrty,“ uvedl. V budoucnu geotermální elektrárna v Litoměřicích doplní zdroje energie z tepelných čerpadel a solárních systémů.

Výstavba geotermální elektrárny spolyká asi miliardu korun, přesto se městům vyplatí. „Investice se rychle vrátí, pokud dostanou města dotace,“ sdělil Vlastimil Myslil. Při průměrné spotřebě energie a výkupní ceně 4,50 Kč/kWh lze očekávat návratnost vložených investic za pět let.

Liberec společně se severočeským Horním Jiřetínem, Novým Městem pod Smrkem a Rumburkem také chce brát teplo z nitra země. „Nejdříve je nutné provést zkušební vrt, poté bude možné stavět,“ uvedl pro Deník náměstek libereckého primátora Ivo Palouš s tím, že si město vytipovalo vhodnou lokalitu v městské části Pavlovice. V Liberci nyní vytápí městská teplárna a spalovna komunálního odpadu.

Podle Vladimíra Čermáka z Geofyzikálního ústavu akademie věd ale nejsou v České republice tak ideální lokality pro stavbu geotermální elektrárny. „Podmínky pro využití geotermální energie jsou u nás ale podstatně horší než například v Itálii, Španělsku či na Islandu,“ sdělil. Na severu Čech je například již teplou vodou z nitra Země vytápěna zoologická zahrada v Ústí nad Labem. V Děčíně geotermální energii z podzemních vod využívají téměř všechny domácnosti.