Výchozí pozice starého i nového ministra je tedy stejná. Rozdíl je v tom, že Bendlovi od začátku hoří půda pod nohama hned na dvou frontách: musí dotáhnout do úspěšného konce jednání o eurodotacích pro české farmáře po roce 2013. Druhou věcí je budoucnost lesnických tendrů.

Zvlášť bitva na bruselských polích bude pro Bendla třeskutá. A vyloučené není ani (nedaleké) Waterloo.

Jde o to, že v budoucnu by miliardy z evropských fondů mohly dostávat spíše menší farmářské podniky. EU navrhuje zavést takzvané stropy na platby, na což by doplatili hlavně naši zemědělci.

Většina farem v tuzemsku totiž spadá do kategorie většího podniku. Zatímco celoevropský průměr je kolem 13 hektarů, u nás má zemědělské družstvo zpravidla 84 hektarů. Kdo by byl nad určitým stropem, dostal by méně. „Na všech frontách se snažíme předkládat argumenty, proč je zavedení zastropování nepřijatelné,“ zdůrazňuje viceprezident Agrární komory Bohumil Belada.

Staří proti novým

Nejde přitom o malé peníze. Jen pro představu: zatímco Řekové nyní dostávají na jeden hektar dotaci až 500 euro, Češi mají zhruba 250 euro a takoví Lotyši třeba jen 100 euro. Rozdíl mezi starými a novými zeměmi EU navíc zřejmě zůstane i po roce 2013. Tuzemští farmáři si po vzoru západních kolegů najali v Bruselu firmu bývalého eurokomisaře Pavla Teličky, který jim pomáhá při přesvědčování evropských úředníků a politiků. Jenže teď, krátce před finální bitvou, která nastane v polovině října, přišli farmáři o ministra. Petr Bendl tedy musí v Bruselu skočit do neznámé vody absolutně po hlavě.

„Je rozjetý vlak, do něhož musí i za pomoci konsorcia, složeného z českých profesních uskupení, spolupracujícího s panem Teličkou okamžitě naskočit,“ říká člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek.

Druhou rozbuškou jsou pro Bendla tendry na těžbu dřeva. Ty jsou podle odborníků stále neprůhledné. „Situace je vážná, příští týden k tomu vydáme další podrobnosti,“ řekl včera Deníku Stanislav Beránek

z protikorupční organizace Transparency International (TI). Ta v poslední době kritizovala i Dřevěnou knihu, kterou připravil odcházející ministr Fuksa. Nově by se například měly každý rok vypisovat pětileté tendry na pětině území. Má ale jít o takzvané komplexní zakázky: vítězné firmy mají les pěstovat, těžit a dřevo i samy prodávat. TI tvrdí, že je to výhodné jen pro pár firem.

Čtěte také:Bendl vystřídal v čele ministerstva zemědělství odvolaného Fuksu

Kdo je Petr Bendl

- Narozen 24. ledna 1966 v Kladně.

- Absolvent Vysoké školy strojní a textilní v Liberci.

- Nejprve působil jako hasič, pak pracoval na městském a okresním úřadu

v Kladně. Byl starostou Kladna, později poslancem a hejtmanem Středočeského kraje (2000 až 2008). V roce 2009 byl krátce ministrem dopravy.

- Je potřetí ženatý, se současnou ženou Tamarou se však podle médií také rozvádí, má dva syny.