Premiér Fiala převzal v Kyjevě od prezidenta Zelenského Řád Jaroslava Moudrého. Členové české a ukrajinské vlády v Kyjevě podepsali memoranda o další spolupráci v ekonomické i politické spolupráci.

Na tiskové konferenci po schůzce s prezidentem ocenil Fiala pokrok, který Ukrajina učinila na cestě ke splnění podmínek pro pokračování rozhovorů o začlenění země do EU. Česko podle něj podporuje i co nejrychlejší uvolnění tří miliard eur přislíbených zemi z unijních zdrojů.

Česko-ukrajinské mezivládní konzultace, 31. října 2022, Kyjev
Česko a Ukrajina prohloubí spolupráci, shodly se vlády v ostřelovaném Kyjevě

Zelenskyj ocenil, že čeští ministři přicestovali do Kyjeva ve chvíli, kdy se město stalo opět terčem ostřelování ruskými vojsky. Česko podle něj pomáhá likvidovat následky teroru a pomáhá také při vyvíjení tlaku na Rusko. S Fialou probrali i spolupráci v obraně proti dronům.

„Pokud budeme moci bránit naše nebe, bude to důležitý krok v celoevropské obraně,“ uvedl ukrajinský prezident.

Vznik soudního dvora 

Se Zelenským koordinoval Fiala podle ukrajinského prezidenta sankční kroky vůči Rusku. Státníci hovořili i o vytvoření speciálního soudního dvora pro zločiny způsobené Ruskem po únorovém napadení Ukrajiny či o spolupráci při opravě vojenské techniky.

Na budově ministerstva vnitra v Praze visí vlajky ČR a Ukrajiny s vytrácející se Putinovou podobiznou, jde o iniciativu ministra Rakušana a spolku Dekomunizace, 28. října 2022
Víme, kdo je nepřítel. Ministerstvo vnitra vyvěsilo Putina ve vaku na mrtvoly

Podle Zelenského bylo důležité, že Fiala s týmem ministrů přijel v den bombardování. „Sám viděl, jak vypadá takový teror, jak škodí,“ konstatoval. Fiala v této souvislosti uvedl, že v rozbombardovaném domě, který česká delegace viděla, zahynuli lidé.