Středoškoláky vnímáme jako nejrizikovější skupinu. Střední školy jsou hodně plné, protože nastupovaly silné ročníky. Vstup Ukrajinců je složitý, neboť zvýhodnění kvůli menší znalosti češtiny je malé,“ uvedla ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová.

Pro Česko to podle ní znamená velký problém, neboť ukrajinští teenageři nemají v Česku kam jít, nevidí tu budoucnost a hrozí jejich rizikové chování. Jako problém ale vidí i desetinu žáků, kteří se neúčastní povinné školní docházky, a také zhruba třetinu dětí, jež nenavštěvují školky.

Jaroslav Jirásko
Zdárná integrace ukrajinských dětí se naší zemi neskutečně vrátí, říká pedagog

„Matky pak nemohou chodit do práce a je to problematické i kvůli výuce češtiny,“ vysvětlila Faltová.

Lepší zacházení s cizinci

Tým odborníků z PAQ Research v čele s Danielem Prokopem doporučuje zvyšovat účast dětí ve školkách informováním o volných místech a o možnostech snížení školného a stravného či dohledávat školou povinné děti, jež do ní nechodí. Výzkumnice Martina Kavanová apeluje i na navyšování ukrajinských asistentů pedagoga, zakládání nultých ročníků středních škol a větší úpravu přijímaček a maturit pro Ukrajince.

Data ukázala, že integrace ukrajinských dětí do českého kolektivu roste pomalu, dobře začleněná je zatím jen polovina dětí. „Tato čísla se za poslední tři měsíce změnila jen mírně,“ upozornila analytička PAQ Research Kateřina Šafářová.

„Někteří ukrajinští žáci sice chodí do české školy, ale už se s nimi nijak speciálně nepracuje. Jsou školy, které se vzděláváním cizinců nemají zkušenosti, některé vidí v jejich integraci jen práci navíc a nechtějí ji dělat. Zřejmě proto čísla nerostou,“ uvedla Faltová.

Ukrajinští teenageři Jaroslav, Anhelina a Vadim.
Tisíce ukrajinských teenagerů nemají kde studovat. Letos zájemci neměli šanci

Výzkumníci z PAQ Research apelují na aktivní vyhledávání ohrožených mladých lidí z Ukrajiny a jejich komplexní podporu. Rozšířit by se měla nabídka kroužků, jež pomůže s integrací i s češtinou. „Volnočasové organizace by se měly finančně podpořit například příspěvky od měst a obcí,“ nastínila Kavanová.