"Naléhavě žádáme prezidenta Miloše Zemana, aby během svojí cesty do Číny rozšířil svoji pozornost mimo hranice ekonomických zisků a zajímal se o případy bezuzdného porušování lidských práv a pokud možno k nim, podle vlastního uvážení, zaujal konkrétní etický a morální postoj," uvedli signatáři v dopise.

"Chtěli bychom upozornit, že pokud budeme k nespravedlnosti mlčet, dělat, že se nic neděje, a jen nečinně přihlížet, může se situace časem obrátit proti nám samotným," dodávají.

Prezidentův mluvčí odmítl komentář

Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se Zeman s obsahem dopisu seznámil. Více nechtěl záležitost komentovat.
Podle Kajínka má být dopis morální podporou lidem, kteří v Číně bojují za dodržování lidských práv. V textu jsou zmíněni především advokát Kchao Č'-šeng nebo příznivci duchovní praxe Falun Gong, která učí meditativním cvičením pro rozvoj těla a morálním principům pravdivosti, soucitu a snášenlivosti.

Dopis byl podepsán na koncertu Svědomí nelze koupit na začátku října. Kromě prezidentské kanceláře byl zaslán i premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Podle Kajínka organizátoři nedostali žádnou zpětnou reakci. Mezi signatáři jsou třeba violistka Jitka Hosprová, herec Jan Budař, bývalá zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, bývalá ministryně Džamila Stehlíková nebo někdejší starosta Praha 1 Petr Hejma.

Zeman během cesty do Číny navštíví města Čcheng-tu, Tchien-ťin a Peking. V hlavním městě se setká s premiérem Li Kche-čchiangem a prezidentem Si Ťin-pchingem, který pro něj uspořádá státní večeři.

Byli jsme nuceni zavřít diskusi kvůli vulgaritě některých diskutujících.