Magistrátní kampaň reaguje na novou zákonnou úpravu ohledně umožnění průjezdu vozů složek Integrovaného záchranného systému (IZS), která začne platit od října. Dvanáct let v Česku platilo, že vozidla na komunikaci se třemi jízdními pruhy vytvářela uličku mezi prostředním a pravým pruhem. Teď se to v souladu s předpisy ostatních evropských zemích změní. Automobily v pravém a středním pruhu budou podle nového zákona uhýbat vpravo ke krajnici a ve třetím vlevo.

„Pokud si správně pamatuji, pak dobře uvolněný průjezd, například pro vůz zdravotnické záchranné služby, dokáže zrychlit jeho příjezd do nemocnice až o čtyři minuty. Tím se šance zraněného na přežití zvyšuje až o čtyřicet procent. To už je velmi zásadní číslo. Oceňuji proto úsilí všech zúčastněných, kteří za pražský magistrát věnovali této kampani svoji energii. Věřím, že má potenciál přispět k celkové bezpečnosti na území pražské metropole,“ uvedl v tiskové zprávě radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO).

Hadrava aktivitu magistrátu odůvodnil tím, že metropole má z českých měst nejvíce vnitřních i vnějších tříproudových komunikací. Člověku by se chtělo dodat, že jsou navíc věčně ucpané. Proto snaha města motivovat řidiče, aby se naučili a zapamatovali si, jak správně v kolonách uvolnit cestu zasahujícím vozidlům složek IZS, dává smysl. Kampaň Umím uhnout ocenili na Twitteru i pražští hasiči. Postupně se plánovaná osvěta dostane k lidem za volantem prostřednictvím billboardů, médií i internetu. A co vy? Umíte uhnout?