"Státní zastupitelství v České republice je aktuálně ve velmi dobré kondici a není důvod k plošnému zpochybňování jeho práce či k oslabování jeho postavení v systému veřejné moci," zdůraznil Lata. Apeloval na ministryni, aby státní zastupitelství jako celek hodnotila na základě prokazatelných faktů o jeho činnosti, nikoliv na základě "dojmů či zobecňování a zveličování jednotlivostí".

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
Zákon o státních zástupcích: Benešová jednala s aktivisty, požadavkům nevyhoví

Lata poukázal na výroční zprávu Nejvyššího státního zastupitelství, podle níž soudy pravomocně zprostily obžaloby 5,2 procenta lidí, přičemž toto číslo klesá od roku 2012. Podle Laty to svědčí o tom, že státní zastupitelství je jako celek vysoce úspěšné.

"Současně je zjevné, že soustava státního zastupitelství řádně reaguje na zjištěná pochybení ve svých vlastních řadách, což dokládají také podané kárné žaloby na konkrétní státní zástupce," uvedl šéf unie. Individuální excesy konkrétních státních zástupců jsou podle něj výjimečným jevem, kterému se nejde vyhnout v žádném systému, kde pracují lidé.

Kritika novely zákona o státním zastupitelství

Lata ministryni opětovně vyčetl podobu novely zákona o státním zastupitelství. "Jsem nucen konstatovat, že Vámi předložená novela zákona o státním zastupitelství se zcela rozešla s původně deklarovaným cílem, kterým bylo posílení jeho nezávislosti. Naopak představuje největší legislativní oslabení nezávislosti soustavy státního zastupitelství od přijetí zákona v roce 1993," napsal.

Novela podle unie vystavuje Česko nebezpečí, že o trestním stíhání lidí nebude rozhodováno podle zákona, ale na základě politického přesvědčení aktuálně úřadujícího ministra. "Naplnila by se tak vaše slova o tom, že je v České republice možno objednat si trestní stíhání," vzkázal Lata ministryni.

"Ráda bych uvedla, že Legislativní rada vlády nekonstatovala ani neuvedla, že by zákon o státním zastupitelství měl být ohrožením nezávislosti justice," reagovala dnes Benešová. K aktuálnímu znění novely měla výhrady třetina právníků v radě.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
O zákon pro žalobce se svede bitva. Benešová neustoupí

Minulý týden nedoporučila novelu ke schválení protikorupční rada vlády. Lata dnes uvedl, že proti usnesení rady hlasovala Benešová jako jediná z přítomných. "Z vaší strany jsem v návaznosti na toto usnesení zaregistroval pouze bagatelizaci role tohoto poradního vládního orgánu a pomluvu, že si nevyšší státní zástupce \'oběhl neziskovky\'. Návrh přitom nezískal podporu ani zástupců dalších ministerstev, kteří jsou též členy předmětné rady," konstatoval Lata.

Pozastavil se také nad tím, že Benešová nechce podle svého vyjádření vyjmout státní zástupce z moci výkonné a věnovat jim v ústavě samostatnou hlavu. "Na jednání, které jste před třemi měsíci měla s vedením Unie státních zástupců, jste tvrdila opak," připomněl ministryni.

S Benešovou se dnes ráno setkal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Původně měli debatovat o novele zákona o státním zastupitelství, s níž Zeman nesouhlasí, toto téma nakonec neotevřeli. "Hovořili o běžných provozních záležitostech, například o odchodu státních zástupců do důchodu a jak tuto situaci řešit," sdělil na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.