ČR má podle auditu, který komise odeslala do Prahy v pátek a dosud oficiálně zveřejněn nebyl, přijít o velkou část unijních dotací přidělených holdingu Agrofert. Deník N nejprve v úterý psal o ztrátě 451 milionů korun, později o stamilionech korun. Podle serveru Info.cz jde o 235 milionů korun. Komise podle médií konstatovala, že Babiš je i po 9. únoru 2017, kdy začala platit novela zákona o střetu zájmů, stále konečným vlastníkem Agrofertu, třebaže ho vložil do svěřenských fondů. Na výsledcích firmy má podle komise český premiér nadále ekonomický zájem.

Babiš dnes ve sněmovní debatě ke schvalování návrhu státního rozpočtu pro příští rok odmítl možnost, že Česko bude muset vracet peníze. "Není na to nejmenší důvod. Považuji za absurdní, že evropští auditoři vykládají české právo a poučují nás, jak ho vykládat," řekl Babiš. Je přesvědčen o tom, že žádný střet zájmů nemá a ani mít nemůže. Dodal, že se zveřejněním zprávy problém nemá. "Klidně to zveřejněte, já se budu těšit, já s tím nemám žádný problém," podotkl.

Auditem se bude ve čtvrtek na mimořádném zasedání zabývat pražská rada. "Pan premiér by měl dát pokyn své vlastní ministryni (Kláře) Dostálové (za ANO) na MMR, nechť auditní zprávu obratem zveřejní," uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Považuje za absurdní, aby premiér čekal na to, na jakém stanovisku se usnese pražská rada.

Ztráta stamilionů korun 

Dostálová několikrát sdělila, že audit dorazil z Bruselu jako důvěrný. Zveřejnit ho proto odmítá. Z dřívějších stanovisek podle ní plyne, že ho zpřístupnit nemůže ani dalším ministrům. "Jak již bylo sděleno, MMR se musí držet žádosti Evropské komise, aby bylo se zprávou zacházeno důvěrně," sdělil dnes ČTK mluvčí resortu Vilém Frček. Dostálovou i Evropskou komisi dnes požádal o zveřejnění dokumentu i šéf dočasné senátní komise Zdeněk Nytra z klubu ODS. Komisi Senát zřídil, aby dohlížela na proces auditu.

Znění auditu je konečné. Česko má dva měsíce na to, aby uvedlo, zda souhlasí, nebo nesouhlasí s doporučeními obsaženými v materiálu. Pokud by Česko část závěrů odmítlo, má ještě nárok vyvolat slyšení o věci u Evropské komise. Ve čtvrtek se bude materiálem zabývat plénum Sněmovny.