„Jedná se o podobné umístění, které bylo již v minulosti, domnívám se, že v roce 2012 nebo 2013, ale k takto dramatickému vzestupu došlo poprvé,“ uvedl pro Deník rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima.

V meziročním srovnání si totiž UK polepšila o téměř tři desítky míst, když v loňském roce obsadila dělenou 317. příčku. Za tento posun vděčí zejména zlepšené reputaci jak mezi učiteli a vědci z jiných vysokých škol, tak i mezi zaměstnavateli absolventů.

Profesor Jan Royt - historik umění.
Historik Jan Royt: Nález zakládací listiny Univerzity Karlovy je skoro zázrak

Žebříček QS World University Rankings, jenž patří mezi trojici nejprestižnějších mezinárodních srovnání vysokých škol, totiž posuzuje činnost více než šestnácti set vzdělávacích zařízení z celého světa, a to v oblastech reputace mezi učiteli a vědci z jiných vysokých škol, renomé mezi zaměstnavateli, citovanosti, počtu studentů na učitele a podílu zahraničních studentů a akademických pracovníků.

QS World University Rankings
1. místo - Massachusetts Institute of Technology (MIT)
2. místo - Stanford University
3. místo - Harvard University

Kompletní žebříček si můžete prohlédnout zde.

„Žebříček QS World University Rankings porovnává asi 1600 nejlepších vysokých škol v různých oblastech – je to otázka renomé, publikování, ale i hodnocení mezi zaměstnavateli a absolventy. Jsem velmi rád, že v letošním ročníku Univerzita Karlova poskočila mezi prvních tři sta nejlepších, konkrétně na 291. příčku. Zejména se jednalo o reputaci mezi učiteli a vědci z celého světa, což ukazuje na mezinárodní rozměr naší univerzity,“ zdůraznil Zima.

V některých oblastech má však Univerzita Karlova stále rezervy. „Samozřejmě nejsem úplně spokojen třeba s výkonem naší univerzity v kritériu citovanosti, ale v současné době se zaměřujeme právě na nové hodnocení vědecké činnosti na naší univerzitě a věřím, že i v tomto parametru se v dalších letech budeme vylepšovat,“ dodal Zima.

Umístilo se devět českých škol 

Příznivou zprávou pro české vysoké školství bezpochyby je, že poprvé v historii se do hodnocení žebříčku dostalo hned devět tuzemských ústavů. Kromě UK také Vysoká škola chemicko-technologická (355. místo), České vysoké učení technické v Praze (498. místo), Masarykova univerzita (551. až 560. místo) nebo Univerzita Palackého v Olomouci (601. až 650. místo).

Martin Kovář.
Bývalý prorektor opisoval texty, potvrdila etická komise Univerzity Karlovy