„Jedná se o podobné umístění, které bylo již v minulosti, domnívám se, že v roce 2012 nebo 2013, ale k takto dramatickému vzestupu došlo poprvé,“ uvedl pro Deník rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima.

V meziročním srovnání si totiž UK polepšila o téměř tři desítky míst, když v loňském roce obsadila dělenou 317. příčku. Za tento posun vděčí zejména zlepšené reputaci jak mezi učiteli a vědci z jiných vysokých škol, tak i mezi zaměstnavateli absolventů.

Žebříček QS World University Rankings, jenž patří mezi trojici nejprestižnějších mezinárodních srovnání vysokých škol, totiž posuzuje činnost více než šestnácti set vzdělávacích zařízení z celého světa, a to v oblastech reputace mezi učiteli a vědci z jiných vysokých škol, renomé mezi zaměstnavateli, citovanosti, počtu studentů na učitele a podílu zahraničních studentů a akademických pracovníků.

QS World University Rankings
1. místo - Massachusetts Institute of Technology (MIT)
2. místo - Stanford University
3. místo - Harvard University

Kompletní žebříček si můžete prohlédnout zde.

„Žebříček QS World University Rankings porovnává asi 1600 nejlepších vysokých škol v různých oblastech – je to otázka renomé, publikování, ale i hodnocení mezi zaměstnavateli a absolventy. Jsem velmi rád, že v letošním ročníku Univerzita Karlova poskočila mezi prvních tři sta nejlepších, konkrétně na 291. příčku. Zejména se jednalo o reputaci mezi učiteli a vědci z celého světa, což ukazuje na mezinárodní rozměr naší univerzity,“ zdůraznil Zima.

V některých oblastech má však Univerzita Karlova stále rezervy. „Samozřejmě nejsem úplně spokojen třeba s výkonem naší univerzity v kritériu citovanosti, ale v současné době se zaměřujeme právě na nové hodnocení vědecké činnosti na naší univerzitě a věřím, že i v tomto parametru se v dalších letech budeme vylepšovat,“ dodal Zima.

Umístilo se devět českých škol 

Příznivou zprávou pro české vysoké školství bezpochyby je, že poprvé v historii se do hodnocení žebříčku dostalo hned devět tuzemských ústavů. Kromě UK také Vysoká škola chemicko-technologická (355. místo), České vysoké učení technické v Praze (498. místo), Masarykova univerzita (551. až 560. místo) nebo Univerzita Palackého v Olomouci (601. až 650. místo).