Sedmačtyřicetiletý Kaucký v čele úřadu nahradí Ivanu Janů, které končí funkční období. Senát mu dal přednost před místopředsedou úřadu Josefem Prokešem.

Kaucký byl dosud ředitelem správního odboru ministerstva vnitra, kde byl do letošního jara státním tajemníkem. Ve státní službě působí po dvě desetiletí. Je také předsedou Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu.

Miloš Zeman
Zeman se po operaci cítí velmi dobře. O změně pracovního programu neuvažuje

ÚOOÚ vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Může kvůli tomu kontrolovat veřejné instituce i soukromé firmy, které s těmito údaji pracují. Za porušení zákona může úřad uložit až desetimilionovou pokutu a nařídit zničení shromážděných údajů.

Úřad řídí předseda, kterého jmenuje a případně odvolává prezident na návrh Senátu. V čele úřadu se dosud vystřídali tři předsedové. Prvních pět let vedl ÚOOÚ Karel Neuwirt, který se předtím podílel na přípravě zákona o ochraně osobních údajů. V létě 2005 jej pak vystřídal tehdejší pražský radní a někdejší primátor hlavního města Igor Němec. Od konce srpna 2015 je předsedkyní někdejší ústavní soudkyně Ivana Janů, která o další pětiletý mandát už neusilovala.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (uprostřed) vystoupil 27. srpna 2020 v Praze na briefingu před odletem senátní delegace na Tchaj-wan. Vlevo je předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer a vpravo místopředseda horní komory Jiří Růžička
Vystrčil chce na Tchaj-wanu podpořit českou ekonomiku. Kuberová nepoletí