Při požáru uhořel čtyřletý pittbul a další ze psů – bernský salašnický se zachránil jen díky tomu, že se mu podařilo prorazit pletivo u kotců. Policie nyní pracuje s několika verzemi, jak k celé události došlo. Kruté týrání nevinných zvířat mezitím odsoudili zástupci olomoucké Ligy na ochranu zvířat.

„Za týrání zvířat by měly být stejné tresty jako za týrání lidí. Nazývat zvíře věcí je hodno jen primitivního národa,“ uvedl jeden z přispěvatelů v diskusi Deníku. „Zapálit psa nebo jakékoliv jiné zvíře může udělat jen absolutní magor. Lidi si to mají vyříkat a netahat do sporu nevinná zvířata, “ dodal k tomu další s diskutujících. Lidé se také pozastavovali nad platnými zákony a tím, že je zvíře podle nich posuzováno jako věc.

„Dokud se špatný zákon nezmění, situace bude pořád stejná. Podle našeho názoru by se ale takový případ měl posuzovat jako porušení zákona na ochranu zvířat,“ řekl předseda olomoucké pobočky Ligy na ochranu zvířat Ivan Puhač. „S takovým útokem jsme se za své praxe dlouholeté praxe nesetkali. Pachatel přece musel vědět, že pokud zapálí kotce, uhoří v nich i zvířata,“ vyjádřila se k tomu i ošetřovatelka Ida Vojčiniaková z olomouckého útulku pro psy.

Přerovští policisté zatím případ neuzavřeli. „Máme několik vyšetřovacích verzí a čekáme na závěrečnou zprávu od vyšetřovatelů Hasičského záchranného sboru,“ uvedl vedoucí obvodního oddělení přerovské policie Josef Gybas. Právě od této zprávy se bude odvíjet i právní kvalifikace celého případu. Hasiči už dříve konstatovali, že se jednalo o úmyslné zapálení.

„V současné době se případ šetří jako přestupek. Není ale vyloučeno, že dojde k překvalifiko­vání,“ řekla ve čtvrtek přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Podle zdrojů, obeznámených s případem, pracuje policie i s verzí, že důvodem úmyslného zapálení kotců bylo vyřizování účtů mezi Romy.