Je tou tajemnou osobou, která přesvědčila někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska, aby povolil internetové sázení. Říká o sobě, že je lobbista a nestydí se za to. Má prý všude dveře otevřené, i k ministrovi. Seznamte se. Marek Herman, šéf Asociace provozovatelů kurzových sázek (APKURS).

Vy jste ta osoba, která se zasadila o legalizaci internetového sázení v Česku. Bylo to obtížné prosadit něco takového? A jaké páky jste vůbec proti tehdejšímu ministrovi Kalouskovi použil? Jestli si pamatuji, to byl velký odpůrce.
No to opravdu byl. Mě si najali do asociace před dvěma a půl lety a jedním z mých klíčových cílů bylo právě prosadit internetové sázení. Tehdy to byla skoro utopie. Kalousek opakovaně řekl, že to bude jenom přes jeho mrtvolu, což nebyl zrovna optimální startovací bod.

Pan současný místopředseda TOP 09 ale stále žije, takže jak se to povedlo?
My jsme ho vlastně „uargumentovali k smrti“, abych tak řekl. Úředníkům a poslancům jsme do nekonečna opakovali, že internetové sázení tak jako tak zde provozují nelegální provozovatelé a že státu tím vlastně unikají peníze, které by jinak skončily ve státním rozpočtu a ve sportu. Dalším a hodně silným argumentem byla ochrana nezletilých, protože u nelegálních provozovatelů mohly sázet i děti bez jakékoli kontroly.

Mediálně to ale vypadalo dost podezřele, když Miroslav Kalousek ze dne na den otočil o sto osmdesát stupňů.
Okolo toho je spousta mýtů. Podívejte, mou prací je lobbing a ten je hlavně o nabízení argumentů. Kalousek je fakt chytrý chlap, on na naše argumenty nemohl nic říct, protože prostě věděl, že máme pravdu. Zakazovat internet, který tady stejně je? Co je to za nesmysl? Navíc tehdy začínala krize a my jsme se ptali, tak vy nechcete peníze do rozpočtu? A budete podporovat nelegální provozovatele, kteří se vám smějí do obličeje? To chcete? Nakonec v cestě k povolení internetového sázení stály jen Kalouskovy vlastní výroky.

Ale nelegální sázkové společnosti se z Česka nepodařilo vytlačit, i přes povolení internetového sázení tu nelegálně působí dál.
Ne, nepodařilo. To máte pravdu. Problém je v tom, že nikdo neví, kolik peněz v tomhle byznysu je. Když si kliknete na stránky ministerstva financí, jednoduše vidíte kolik peněz ročně lidé vsadili, a kolik jim bylo vyplaceno na výhrách. U Tipsportu, Fortuny, SynotTipu u všech a do koruny. Ale nelegálové nemají žádné povinnosti. Neplatí žádné odvody, žádné poplatky. Neplatí pro ně žádná pravidla. Oni tady jsou, ale vlastně nejsou. Podle našich odhadů část sázkařů od nelegálů díky legalizaci odešla, ale nevíme, kolik jich tam ještě zůstalo. Odhadujeme, že nám nelegálové ukrajují 4-5 miliard korun obratu ročně. Ale nemůžeme to zjistit. Proto děláme kroky, které když se povedou, nelegály vymýtí.

Marek Herman je absolventem Masarykovy univerzity v Brně. Po sedmileté učitelské kariéře pracoval jako manažer pro tabákový koncern Philip Morris a telekomunikační společnost T–Mobile. Sázkové společnosti jako výkonný ředitel asociace Asociace provozovatelů kurzových sázek zastupuje od roku 2007.

Můžete naznačit, jakého charakteru by tyto kroky mohly být?
Nezlobte se, ale mohu jen něco. Například teď je ve sněmovně novela loterijního zákona a my jsme tam prosadili zákaz reklamy nelegální provozovatelů. Kdokoliv tedy uveřejní takovou reklamu, Bwin, Unibet a další, budou mít vážný problém, protože poruší zákon.

Tím ale ohrozíte celou řadu internetových portálů. Pro několik velice navštěvovaných serverů to jsou jedni z největších inzerentů.
To se nedá nic dělat. Nám přece nevadí, že tyto sázkové společnosti podnikají. To je ok. Ale ať požádají stát o licenci. Musejí mít stejné podmínky jako my. Ať platí odvody a poplatky, ať platí na sport jako my. Pak to bude fair play a nikdo neřekne ani půl slova.

Když jsme se dotkli té aktuální loterijní novely, vy jste se na ní nějak podíleli?
Ano, samozřejmě, jsme oficiálním připomínkovým místem. Snažili jsme se tam prosadit věci, které považujeme za klíčové a nosné. Samozřejmě jsme to měli podpořené tvrdými argumenty. Nejvíce nám vadil slabý státní dozor, který kontrolu provádí prostřednictvím finančních úřadů. To je průšvih. Řeknete si státní dozor, ale to je mnohdy bohužel jen „teta“, která sedí v úřadu a její prioritou je to, že chce jít ve čtyři domů. A má strach se jít podívat do pochybného kasina, ale to ji nemám za zlé, to bych měl i já. Navíc ministerstvo nemá peníze na přesčasy, takže se tam jde podívat dopoledne, večer na to stát prostě nemá peníze. Co tam dopoledne tak asi může vidět? Takže se zkontroluje návštěvní řád na zdi a odejde. A to je „státní dozor“. Druhé velké téma byly peníze. A tam jsme bránili své pozice, protože máme přesně spočítáno, kam můžeme jít a kam nemůžeme. Do novely jsme prosadili, aby se odvody sjednotily na dvaceti procentech pro všechny. Tím se pročistí trh a řada menších podnikavců to neustojí, ale to je jedno. Chceme tu mít hlavně pořádek. No a nejobtížnějším tématem byly samozřejmě pravomoci obcí. To byl rébus nad rébusy. Tam nezná optimální řešení asi nikdo.

Teď je novela po druhém čtení, myslíte, že má šanci na úspěch?
Bude to velký boj. My jsme ustoupili opravdu daleko, v novele se objevil třeba plošný zákaz. To znamená, když obec nebude chtít na svém území loterie, bude je moci na celém katastru bez výjimky plošně zakázat. A to je velmi, velmi silný nástroj. Bylo to prostě mimořádně náročné vyjednávání a ten komplexní návrh, který tam teď je, je podle mého názoru hlasovatelný kompromis. Všechny strany a klíčoví hráči to potvrdili. Pokud někdo ve třetím čtení řekne ne, tak je to podle mého názoru nezodpovědné. Teď je šance posunout celý loterijní průmysl někam dál, než bude úplně nový zákon.

Kdyby nový zákon mohl začít platit?
Kdyby to šlo rychle, tak v roce 2012 nebo 2013, ale to se bavíme o zákonu, ne o novele. Ta by mohla platit od roku 2011. Kouzlo je v tom, že když projde tato novela, nový zákon už nebude potřeba tak nutně, protože novela řeší všechny nejpalčivější problémy.

Největším nepřítelem hazardu, alespoň to tak navenek vypadá, jsou dnes lidovci. Co si myslíte o jejich rétorice?
Lidovci, aby se dostali do sněmovny, potřebují nějaké silné téma, a to nemají. Zkoušeli registrované partnerství, to jim nevyšlo, zkoušeli potraty a zase jim to nevyšlo. Teď mají hazard, ale nerozumí tomu. V tom jsou nebezpeční. Kdyby to bylo podle Cyrila Svobody, a hazard se zakázal, skončili bychom jako na Ukrajině. Tam také hazard zakázali. Ale co si budeme nalhávat, neoficiálně tam jsou herny dál, jen na sebe vzaly nálepku internetových kaváren. Jen nad tím stát ztratil kontrolu a peníze jdou bůhvíkam. Když nebudeme hazard regulovat, přijde sem mafie z Ruska a Ukrajiny a zblázníme se z toho. Zkušenosti ze světa jsou jednoznačné: hazard se musí přísně regulovat, ale ne likvidovat.

Před nedávnem se novináři snažili fingovaně uplatit politiky, aby prosadili změnu loterijního zákona. U dvou se jim to podařilo.
Nám to strašně ublížilo, chvílemi to vypadalo, jako bychom opravdu někoho upláceli, přitom šlo o fingovanou akci novinářů. Já se navíc divím, že se to těm novinářům podařilo. Mně trvalo půl roku, než mě Šustr (tehdejší poslanec TOP 09 Ladislav Šustr a politik, který byl ochoten za úplatek zákon ovlivnit) k sobě pustil. Oficiálně zastupuji 5 největších sázkových společností, měl jsem doporučení, ale cítil jsem jasný odstup. Jak to, že se s nimi bavil? Nedokážu si to vysvětlit. Podle mě to byl nějaký jeho kolaps. Představte si teď tady na tomto místě, že jste politik a já bych vám tu strkal nebo sliboval dvacet tisíc. Vidíme se poprvé. Nebylo by vám to divné? Dostal byste asi strach, ne? Dolejše (Jiří Dolejš, někdejší místopředseda KSČM a druhý nachytaný politik v úplatkářské kauze) osobně neznám, ale u Šustra to musel být nějaký zkrat. Jestli se chtěl v TOP 09 zavděčit? Opravdu nevím. Šustr byl zkušený kozák a šikovný politik a tohle ho tvrdě postihlo. Četl jste jeho prohlášení, když odstupoval? Hodně emotivní, zklamání, osobní prohra.

Jak vůbec politici reagovali? Ta aféra vám musela strašně ztížit práci?
Byli nervózní, to víte, že byli. Nikdo nechtěl, aby na něm ulpělo nějaké stigma. První tři týdny byly opravdu nepříjemné, ale postupně to utichlo. Sázím na důvěru, která naštěstí funguje.

Tato aféra nebyla jediná. Titulky novin také plnila společnost Sazka, která podle politiků nedává na sport tolik, kolik by měla. Sazka měla údajně stát i za pádem Topolánkovy vlády. Co si o tom myslíte?
Já znám Aleše Hušáka (šéf Sazky) jako nesmírně inteligentního a pracovitého člověka. Ale bohužel je kontroverzní. On je opravdu silná osobnost a spousta lidí ho nemusí. Během jednání vás dokáže srazit, vytáhnout nahoru a pak vás dostane tam, kam potřebuje. Když mi o půlnoci zvoní telefon, s největší pravděpodobností volá Aleš Hušák. Ty tlaky, které na něj směřují, jsou podle mě osobní a mocenské.

Hovořili jsme o exministrovi financí Kalouskovi, teď je v uvozovkách pánem státní kasy Eduard Janota. Jedná se s ním lépe než s Kalouskem?
Janota je pro mě opravdu diamant, jak profesně tak lidsky. Když s ním jednáte, tak to není politické jednání, ale manažerské. On vytáhne papír a píše si kdo, kdy, jak, manažer jako víno. I Kalousek byl odborník a oba jsou pro mě hodně vysoko. Ale jak říkám, Janota dělá všechno opravdu poctivě a taky se to na něm podepisuje, je strašně unavený. Potkávám ho v parlamentu, chvilku se spolu bavíme, pak se k němu za deset minut vracím a mezi tím se u něj vystřídá třeba patnáct lidí. To jeden člověk prostě nemůže vydržet.

Nebojíte se, že po volbách bude všechno jinak a vaše práce přijde vniveč?
Volby jsou velká loterie. Nikdo neví, co bude. Já si tedy netroufám říct, kdo vyhraje. Proto se bavíme se všemi, napříč politickým spektrem. Tedy kromě lidovců, se kterým mluvíme spíše s úsměvem. Oni mají opravdu nesmyslné argumenty.

Už jsme se dotkli obcí, nebude přidání pravomocí spíše nahrávat takové té lokální korupci?
Nedělám si iluze. Pravomoci se musí nakombinovat, aby část měly obce a část stát. Můžu vám totiž dát x příkladů, jak jsou obce zkorumpované. Oni třeba vymýtí pět heren z centra města a šestá tam zůstane. Když se podíváte do obchodního rejstříku, zjistíte, že patří manželce zastupitele. Kdyby to aspoň přepsali na nějakého kamaráda… Jenom pár starostů to myslí opravdu vážně, třeba v Bohumíně Vícha. Ale takových jako on je v republice dvacet nebo třicet.

Když jste s lobbingem začínal, to muselo být docela těžké dostat se k těm správným lidem?
To bylo. Když jsem chtěl jít za náměstkem ministra, trvalo to měsíc, než mě přijal. Ani jsem na něj neměl telefon a sekretářka jen s úsměvem odpovídala „pan náměstek tento týden opravdu nemá čas“. Ale dva roky se chováme slušně, a proto mám dneska všude dveře otevřené.

Myslíte si, že lobbing je v Česku čistý?
Nedělám si iluze. Já jsem se kdysi vyučil ve Philip Morris, to je firma, kde se lobuje sto let a opravdu to umí. Jde o jemný rukopis založený na osobních dlouholetých vztazích na úrovni starostů až po ministry a premiéra. Klíčové slovo je důvěra a to prosím pěkně na jemných lékárnických vahách. A to tady nastane tak za 40 let. Možná. Na druhé straně u nás existuje spousta mýtů o lobbingu. Ale dobrý lobbing je někdy opravdu všední až rutinní věc: pozvat někoho na oběd a vysvětlovat, vysvětlovat. Někteří poslanci totiž bohužel často ani nevědí, o čem hlasují. Takže když jim 20 stran právnického textu napíšete srozumitelně v 8 bodech, abyste se o tom s nimi mohli bavit, jsou rádi, že jim to vůbec někdo vysvětlil.

Řekl jste, že jestli k novele přidá někdo další návrhy, uvidí se, kdo „zatlačil“. Nyní máme po druhém čtení, kdy se dají načítat pozměňovací návrhy, kdo tedy lobuje?
No, čekali jsme, že budou lobovat zástupci výherních hracích automatů nebo kasin. Ale nestalo se. Obsáhlý pozměňovací návrh dodali lidovci, ale naštěstí zůstali u neodborných názorů, takže je nikdo nebral vážně. A počkejte, zapomněl bych na jednoho silného hráče: evidentně u poslanců lobovaly obce. Ale ty musejí, mají to jaksi v popisu práce.