Iráčané na dotazy médií dnes neodpovídali. Skupina, ve které je i několik dětí, strávila noc v Interhotelu Bohemia v centru Ústí nad Labem. Kolem 7:30 se nasnídali a pak je policie i s veškerými zavazadly odvezla čtyřmi dodávkami na služebnu.

Policie skupinu kontrolovala ve čtvrtek večer asi osm kilometrů od česko-německých hranic. „Cizinci potvrdili svůj úmysl vycestovat do Německa," řekla Hyšplerová. „Odvezla je ráno policie ve třech autech. Nevypadali nějak zkroušeně. Normálně se bavili, někteří se smáli," sdělil svůj postřeh muž z parkoviště před hotelem.

Policie proto následně zadržela dva řidiče, kteří Iráčany převáželi. „Jsou podezřelí z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. V dané věci budeme dnes provádět další procesní úkony," doplnila Hyšplerová.

Azylové řízení

„Cizinci opětovně požádali o azyl v České republice. Bude opětovně zahájeno azylové řízení a cizinci budou převezeni do pobytového zařízení v Zastávce u Brna," řekla Hyšplerová. Mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková v tiskové zprávě potvrdila, že ministerstvo vnitra nyní v rámci příslušného správního řízení o opakované žádosti opětovně zkoumá, zda existují důvody pro udělení mezinárodní ochrany nebo nikoliv. „Všichni Iráčané byli včera (ve čtvrtek) řádně poučeni o tom, co to znamená vzdát se azylu, přesto to udělali. Česká republika nebude hřiště pro hraní azylové rulety," uvedl k případu bez bližších podrobností ministr vnitra Milan Chovanec.

Podle Makovičky se pokusem o útěk migrantů a jejich opětovným úsilím o azyl potvrdilo, že jsou pouze zmatení. Před odjezdem z Brna údajně pochybovali nad tím, když jim popřál šťastnou cestu. „Měli spoustu informací také od bratrů z Německa, kteří je navštěvovali a nedokázali se rozhodnout, kde se usadit. Přál bych jim, aby se to tentokrát povedlo," řekl Makovička.

Podotkl, že pro ně měli připravených spoustu možností, jak zapadnout do společnosti. Nabízeli jim například lekce češtiny nebo školní docházku pro děti. Obavy z xenofobních reakcí českých sousedů Iráčanů Makovička připouští. „Lidi je měli rádi. Snad to příliš nenahraje jejich odpůrcům," uvedl Makovička.

Chování azylantů nechápe ani studentka pedagogické fakulty Jarmila Póčová, která loni na podzim pomáhala v uprchlickém táboře. "Překvapilo mě to. Byli spíš nešťastní, než vypočítaví a chtěli se dostat hlavně do bezpečí. Možná měli obavy z toho, aby se v Česku cítili dobře, protože místní společnost není migrantům nakloněná," prohlásila Póčová.

Požádali o vrácení pasů

Program, kterým vláda chtěla zajistit více než sto padesáti iráckým křesťanům pobyt v České republice, minulý týden ministři zastavili. Peněžní podporu projektu Generace 21 se rozhodl v souvislosti s útěkem migrantů dále neposkytovat ani Jihomoravský kraj. „Nadační fond s ohledem na vývoj situace nepodepíše smlouvu o poskytnutí schválené krajské podpory a nebude čerpat žádné krajské prostředky," prohlásil jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Kvůli zastavení projektu Brno momentálně neočekává žádný další příjezd křesťanských uprchlíků. Na byty, které měly ve městě získat, ztratí irácké rodiny nárok. „Vzhledem k odchodu Iráčanů z Brna žádost o byty stáhneme," uvedla mluvčí brněnského magistrátu Zuzana Taušová.

Skupina ve čtvrtek osobně na ministerstvu vnitra požádala o ukončení statusu azylanta. "Všem osobám byly vráceny cestovní doklady a vydán třídenní výjezdní příkaz. Iráčanům byla okamžitě nabídnuta pomoc ze strany Červeného kříže, kterou však odmítli," uvedla už dříve na webu ministerstva vnitra jeho mluvčí Lucie Nováková.

Úředníci podle ní všechny Iráčany informovali o tom, že nesmějí ilegálně překročit hranice jiného členského státu EU a výjezdní příkaz slouží k opuštění celé Evropské unie.

Vláda před týdnem program přesídlení iráckých křesťanů, díky němuž mělo v České republice najít nový domov 153 lidí, zrušila. "I tento příklad ukazuje, že zastavit projekt Nadačního fondu Generace 21 byla správná věc," reagoval na vývoj ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Fond zatím do ČR přivezl 89 křesťanských uprchlíků. Jako první opustila Česko na začátku dubna skupina 25 lidí z Okrouhlíku u Jihlavy, která odjela do Německa. Německé úřady chtějí 20 z nich vrátit do České republiky, zbylá pětičlenná rodina se vracet nebude, protože otec již v Německu dostal azyl. Před týdnem pak odletěla zpět do vlasti osmičlenná rodina z Brna. Důvodem byl stesk po domově. Budoucnost 16 migrantů, kteří jsou nyní v Ústí nad Labem, není jasná.