„Úřad práce případy i přes nesouhlas obcí bude považovat za případy hodné zvláštního zřetele, doplatek bude poskytovat," uvedla Cibulková.

Ustanovení o souhlasu obcí s dávkou se dostalo do zákona o pomoci v hmotné nouzi loni jako pozměňovací návrh, platí od letoška. Ministerstvo práce požádalo ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) na začátku roku o jeho posouzení. Své původní stanovisko o závaznosti souhlasu obcí Chovanec nyní změnil. Vychází z názoru svého poradního sboru. Ten navíc stejně jako legislativní rada vlády upozornil na pochybnosti o ústavnosti.

Vládní agentura pro sociální začleňování spočítala, že by kvůli nesouhlasu radnic s doplatkem mohla až 17.000 lidí z ubytoven hrozit ztráta střechy nad hlavou. Cibulková řekla, že úřady práce dostaly dosud 952 nesouhlasných stanovisek od obcí. Souhlas radnice vydaly v 6343 případech, u 1611 z nich je na dobu určitou. U těchto klientů budou hledat rychle řešení a možnost, jak lidi dostat z ubytoven, dodala Cibulková.

Do ubytoven plyne zhruba čtvrtina doplatků na bydlení. Celkem 68 procent dávek putuje do „standardního bydlení", řekla šéfka odboru.

Obce nemají právní jistotu

S novým výkladem pravidel nesouhlasí Svaz měst a obcí. „Stanovisko se obrátilo o 180 stupňů. To nedává obcím právní jistotu, jak se mají chovat. Převládá pocit, že dělají zbytečnou práci. Snažily se dávat nesouhlas tam, kde jsou případy problematické," uvedl výkonný ředitel svazu Dan Jiránek. Výklad označil za „velmi specifický" a postup za nestandardní. V zákoně je, že se dávka vyplácí se souhlasem obce, na něm ale teď nezáleží, dodal Jiránek.

Obce podle něj původně počítaly s tím, že se budou vyjadřovat k ubytovnám, ne k jednotlivým klientům. Nové pravidlo vzaly ale pak nejspíš jako možnost, jak postupovat proti problémovým obyvatelům.

Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Doplatek potřebným výdaje za byt dorovnává tak, aby jim na živobytí zůstalo.

Na doplatcích na bydlení úřady práce za první čtyři měsíce vydaly 1,08 miliardy korun. Loni za stejné období byla suma o pár milionů nižší. V dubnu doplatek pobíralo 75.000 lidí, před rokem 75.700.