"Ukázalo se, poté, co jsme v loňském roce už o něco navýšili počet zaměstnanců, že tady řada vyplácených dávek vůbec nebyla kontrolována," řekl Sobotka. Někteří příjemci je tak dostávali neoprávněně.

Sobotka dodal, že po posílení kontrol v loňském roce se na vyplacených dávkách uspořilo. Z těchto úspor budou noví úřednici v letošním roce placeni.

Ministerstvo práce loni žádalo původně o 1200 sil navíc, s tím nesouhlasilo ministerstvo financí. Vláda pak schválila 600 míst. O přijetí dalších 600 pracovníků se mělo jednat letos podle výsledků loňského posílení.

Podstav

I po loňském posílení mají podle ministerstva práce a sociálních věcí úřady stále podstav. Zvlášť v některých regionech jsou úředníci údajně přetíženi a vyřizují i o 60 procent víc případů, než by měli. Pokud by se měli starat jen o předepsané množství kauz, muselo by úřad posílit o 874 míst, tvrdí ministerstvo.

Strukturu úřadů práce změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). V dubnu 2011 vznikl "superúřad práce" s krajskými pobočkami a kontaktními místy po republice. V lednu 2012 úředníci k problematice zaměstnanosti převzali část agendy od radnic a začali vyplácet dávky. Situaci komplikovaly i nové počítačové systémy.

V roce 2011 měl úřad práce přes 8100 zaměstnanců. Od roku 2012 zaměstnával 6200 lidí. S částí dávkové agendy převzal sice i 1950 úředníků od radnic, kde se ale problematice předtím věnovalo 3600 pracovníků. Chybělo tak 1650 sil, a to hlavně inspektoři a sociální pracovníci.