Strany budoucí koalice šly proto do voleb s tím, že kvalitní služební zákon bude jedním z prvních návrhů, které nová sněmovna projedná. To ovšem netušily, že šéf ANO Andrej Babiš zamíří do čela ministerstva financí. Potíž je, že se nemůže prokázat čistým lustračním osvědčením. Prezident Miloš Zeman loni v listopadu tvrdil, že lustrační zákon platí pro ministry bez výjimky, poté ale změnil názor 
a uvedl, že pokud projde služební zákon prvním čtením, Andreje Babiše do vlády jmenuje. „Tato podmínka je cynické pohrdání právním řádem a ochota jí vyhovět je zbabělost vládních stran," uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Překvapivě se jeho pohled příliš neliší od Babišova.

Ten souhlasí s názorem premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, že poslanecký návrh novely úřednického předpisu „je paskvil". V rozhovoru pro Právo připustil, že daleko férovější řešení by byla jiná cesta: „Lustrační zákon měl být dávno zrušen, jsme jediní, kdo se nevyrovnali s minulostí." To by ovšem neprošlo přes lidovce, takže se koaliční poslanci krkolomně snaží vyhovět hlavě státu.

Z gruntu jinak

Straničtí experti usilovně pracují na komplexním pozměňovacím návrhu původního textu. Jeho autor, předseda ústavněprávního výboru Jeroným Tejc (ČSSD) však uvedl, že stále není koaličně domluveno, jak bude vypadat klíčový vztah mezi ministrem, státním tajemníkem, sekčními šéfy a generálním ředitelem státní služby. „Předpokládáme existenci politických náměstků a odborných ředitelů sekcí. Ty první budou nominovat vládní strany, druhé bude vybírat komise složená z lidí, které navrhne generální ředitel státní služby a ministr," upřesnil Jeroným Tejc.

Což znamená, že i na odbornou linii resortu bude mít vliv ministr, který bude sekčním šéfům zadávat úkoly, ačkoliv logicky by tak měl činit státní tajemník. Ten ale podle poslance ČSSD bude hlavně chránit úřednictvo před neodůvodněnými personálními či věcnými zásahy politiků. I to je ale s otazníkem, neboť i tyto odborné garanty má vybírat šéf generálního ředitelství po dohodě s ministrem. „Považujeme za nutné vyškrtnout možnost ministra ovlivňovat výběr lidí do těchto funkcí 
a naopak systémově nastavit nejvyšší úroveň oddělující politiky a úředníky," tvrdí Lenka Petráková, ředitelka neziskové společnosti Oživení.

Miliarda

Sněmovna začne služební zákon projednávat na mimořádné schůzi dnes. Jeroným Tejc je přesvědčen, že nová podoba státní správy vyjde zhruba na miliardu korun. Nepočítá totiž s výsluhami, ošatným ani dalšími speciálními benefity.

Zatímco státní tajemník 
a ředitelé sekcí budou odměňováni podle tarifní tabulky, političtí náměstci budou placeni jako ostatní ústavní činitelé, tedy na základě speciálního zákona. Na dopilování zcela zásadní normy budou mít vládní strany tři měsíce času. Platit by měla od ledna příštího roku.

Služební zákon.