Platil starý zákon

„Zákon, platný v době jeho přeřazení na nižší funkci, odškodnění za ztrátu postavení a s ním souvisejícího příjmu neumožňoval,“ uvedl předseda senátu Čestmír Slaný. Zákon, podle něhož by mohl dostat odškodné, totiž začal platit až v roce 1998. Zda se Rulf dovolá k vrchnímu soudu jeho obhájce Zdeněk Slezák včera neřekl. „Poradíme se o tom,“ řekl Slezák. Rulf sám včera u soudu nebyl, protože je na dovolené v zahraničí.

Rulf byl stíhán spolu s likvidátorem Bredy Leošem Nechvátalem za to, že nezákonně snížili jeho cenu v privatizaci a stát tak přišel o několik desítek milionů korun. Dům získal kontroverzní opavský podnikatel Kamil Kolek. Rulf s Nechvátalem se bránili tím, že za původně stanovenou cenu byl dům neprodejný. Soud Rulfa v dubnu 2002 osvobodil, Nechvátal dostal podmíněný trest.

Balírny a Balírny

Rulf se se státem soudí již několik let, ale nepříliš úspěšně. V roce 1998 totiž strávil půl roku ve vazbě kvůli jiné kauze - policie jej obvinila z toho, že způsobil téměř miliardovou škodu, když neoprávněně převedl ochranné známky státního podniku Balírny obchodu na mezinárodní firmu Tchibo a zavinil tím krach firmy s podobným názvem Balírny Praha s.r.o. Ta si známky nárokovala.

Rulf byl totiž podepsán pod dopisem patentovému úřadu, který oznamoval převedení známky na Tchibo. U soudu pak musela svědčit i polistopadová ministryně průmyslu Vlasta Štěpová, že ministerstvo opravdu o převodu při privatizaci podniku rozhodlo.

I v tomto případě soud Rulfa osvobodil; ten poté vysoudil za nezákonné věznění odškodné sto tisíc korun. Soudní poplatky ve sporech na své očištění jej však vyšly dráž. Případ balíren je zajímavý tím, že firmu Balírny Praha ovládali lidé kolem podnikatele Tomáše Pitra. Ty policie právě za zneužívání ochranné známky obvinila.

Poté však státní zástupkyně jejich stíháni zastavila s poukazem na to, že nemohou být stíháni za zneužívání značky, když je současně stíhán někdo jiný za to, že je neoprávněně převedl. Rulf je však přesvědčen, že jeho obvinění mělo sloužit právě k tomu, aby se zbavili viny lidé kolem Tomáše Pitra.