„Joachim Freiherr von der Leyen (1897, †1945 Drážďany) coby správní úředník působil v období nacionálního socialismu jako okresní správce v okupovaných zemích Československa a Polska. Do NSDAP vstoupil v roce 1940. Podílel se na organizaci holokaustu. Ursula je jeho vnučka,“ tvrdí lživá zpráva, kterou začaly na Twitteru šířit různé proruské dezinformační účty (například účet s názvem já já @rasistickeprase nebo účet Proti Všem dogmatikům, lhářům, zlým, nálepkářům,. @proti_vsem – názvy účtů jazykově neupravujeme, pozn. red.).

Zpráva lže. Ursula von der Leyenová se narodila jako Ursula Gertrud Albrechtová a jejím otcem byl Ernst Albrecht, jenž patřil k první generaci úředníků Evropských společenství. Své současné příjmení získala až po svatbě s lékařem Heikem von der Leyenem, který byl synem jiného lékaře Ulricha von der Leyena.

Po sociálních sítích se šíří opět nová lež, na snímku prý hajlují manželky bojovníků praporu Azov, včetně ženy jeho velitele. Ve skutečnosti jde o někoho úplně jiného
Na internetu se šíří další lež: Snímek hajlujících dívek není z Ukrajiny

Člen NSDAP Joachim Freiherr von der Leyen sice existoval a nějakou dobu opravdu řídil z pozice nacistického úředníka okres Německý brod v Protektorátu Čechy a Morava, ale původní rodina předsedkyně Evropské komise ani jejího manžela s ním nemá vůbec nic společného. Podle dostupných pramenů měl tento muž manželku jménem Huberta, s níž zplodil syna jménem Friedrich Heinrich von der Leyen II. Ten se po smrti otce a matky věnoval rodinnému panství.

Lhalo se také o Dudovi

Není to zdaleka poprvé, co dezinformátoři začali lhát o předcích současných evropských politiků s cílem udělat z nich nacisty. Právě tvrzení o „boji proti nacismu“ má totiž obhájit současnou ruskou invazi na Ukrajinu i ruské vyhrožování dalším zemím.

Letos v květnu tak byl polský prezident Andrzej Duda například lživě označen za vnuka ukrajinského nacionalisty z období druhé světové války Michaila Ivanoviče Dudy, a to jen krátce poté, co jako první nejvyšší představitel jiného státu od zahájení ruské invaze vystoupil v ukrajinské Nejvyšší radě a vyjádřil podporu přijetí Ukrajiny do Evropské unie.

Polský prezident Andrzej Duda
Ne, Andrzej Duda není vnukem Ukrajince s podílem na volyňském masakru

Skutečný dědeček Andrzeje Dudy z otcovy strany se přitom jmenoval Alojzy Duda, pracoval jako kožešník a rukavičkář a pocházel z malé vesnice na jižním Polsku nedaleko hranic se Slovenskem. Na Ukrajině pravděpodobně v životě nebyl.

Michailo Ivanovič Duda sice existoval, ale s rodinou Andrzeje Dudy neměl nikdy nic společného a zemřel s největší pravděpodobností bezdětný – o žádných jeho potomcích není nic známo.

Dezinformátorům neunikl ani Schwab

Jiná dezinformace se objevila také o zakladateli a výkonném předsedovi Světového ekonomického fóra Klausi Schwabovi, jehož otce Eugena Schwaba začali dezinformátoři označovat za Hitlerova blízkého důvěrníka a vysokého nacistického důstojníka, který prý měl jako šéf strategické společnosti nacistického Německa k dispozici vlastní koncentrační tábor.

Zničené nákupní centrum v ukrajinském Kremenčuku v úterý 28. 6. dopoledne
Ivan David z SPD lže o Kremenčuku, prý tam byl sklad zbraní. To už vyvrátila BBC

Tato lživá informace se začala hodně šířit na českém a slovenském internetu krátce poté, co Klaus Schwab navštívil v rámci letošního Světového ekonomického fóra v Davosu Ukrajinský dům a vyjádřil svou podporu Ukrajině a jejímu boji.

„Ukrajinský lid prokázal neuvěřitelnou statečnost a jak řekl prezident Zelenskyj, za svobodu je třeba bojovat, každá země má právo na mír a svobodu,“ uvedl 26. května 2022 Klaus Schwab.

Lživou informaci o jeho otci doprovázela fotografie muže v uniformě brigádního generála wehrmachtu. Právě ten měl být podle dezinformátorů otcem Klause Schwaba. Ve skutečnosti však šlo o snímek německého generálmajora Waltera Dybilasze, který zemřel v roce 1950 v sovětském zajetí.

Otec Klause Schwaba se sice skutečně jmenoval Eugen Schwab, ale nic nedokazuje, že by to byl Hitlerův blízký přítel nebo nacistický důstojník – neexistuje ani žádný doklad o tom, že by se vůbec znali.

Mladá žena na snímku je prezentována jako studentka VŠE Lana Badwan. Na VŠE v Česku nikdo takový nestuduje ani nepůsobí, zpráva o zmíněné ženě pochází z Ruska. To je v ní ale zamlčeno
Studentka prý hrozí zkázou světa. Z české VŠE není a její slova nic nepotvrzuje

Podle denaficikačních spisů ze Státního archivu Bádenska-Württemberska, které získala tisková agentura AFP, a podle mnichovského Ústavu pro novodobé dějiny nebyl Eugen Schwab dokonce ani členem nacistické strany NSDAP, a tedy v ní také nikdy nezastával žádnou funkci.

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkTo sice podle vědeckého spolupracovníka ústavu Nielse Weiseho nevypovídá plně o tom, jaké názory Eugen Schwab za války zastával, zdá se však, že to byl typický „následovatel“. Působil jako obchodní ředitel švýcarské průmyslové továrny Escher Wyss, která měla své závody i v jihoněmeckém Ravensburgu a skutečně využívala nucené práce válečných zajatců a lidí z pracovních táborů. Eugen Schwab ovšem nebyl oproti tvrzení dezinformátorů jejím šéfem a nelze tvrdit, že by měl vlastní koncentrační tábor. Pracoval nicméně pro společnost, jež profitovala z nucených prací lidí, které nacistická moc věznila.