Přesunu, který je součástí cvičení Saber Strike 2022, se účastní asi 500 kusů techniky a 1200 vojáků. Do České republiky vstoupili první Američané u Rozvadova v úterý kolem 21:00. Oproti původnímu plánu nabraly jednotky zpoždění kvůli technické závadě na jednom z vozidel ještě v Německu. Po administrativních úkonech za doprovodu vojenských i státních policistů pokračovaly do Ostrova u Stříbra, kde měly technickou pauzu.

První část amerického konvoje, který projede Českou republikou, dorazila v úterý večer na Rozvadov. Přesun až 1 200 vojáků a 500 kusů techniky je součástí aliančního cvičení Saber Strike 2022, které se uskuteční v první polovině března na Slovensku.
Americký konvoj v Česku: Rozvadovem projely první vozy, míří na Slovensko

Následoval přesun do Rančířova u Jihlavy, kde pro ně čeští vojáci ve vojenském areálu připravili vytápěné stany i temperované kontejnery se sprchami a dalším sociálním zázemím. K dispozici je zdravotní tým a také stan pro izolaci vojáků, u nichž by se prokázal covid-19. V areálu může během přesunu konvoje odpočívat až 350 vojáků. Je tam také autoopravna a místo pro doplnění pohonných hmot.

Do Rančířova první američtí vojáci přijeli dnes ráno krátce po 4:00. Další dvě skupiny amerických vojáků do Rančířova dorazily v následujících hodinách, poslední krátce před 08:30, řekla ČTK mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořákoá. Večer z tábora po odpočinku vyrazí na hraniční přechod Břeclav, kde republiku opustí. Zároveň do Česka dorazí další část konvoje.

Maximálně dvacet vozidel 

Na Rozvadov i do Rančířova budou američtí vojáci dojíždět v několika proudech denně. Poslední by měli Českou republiku opustit v úterý 22. února. Tábor jim poslouží i při návratu ze cvičení ve druhé polovině března.

Konvoj projede po českých silnicích v nočních hodinách v pěti částech. Každá je rozdělena na další tři až pět skupin, které následují s hodinovým odstupem kvůli plynulosti dopravy. Trasa vede z Rozvadova po dálnicích D5, D0, D1 a silnici I/38 do Rančířova, po odpočinku pak opět po silnici I/38 na dálnici D1 a D2. Z Česka odjíždí přes břeclavský hraniční přechod, na kterém dopravu komplikuje protest slovenských autodopravců. Podle Dvořákové státní i Vojenská policie situaci na hranicích monitorují a mají připraveny záložní varianty.

Čekání na příjezd amerického konvoje
Americký konvoj v ČR: V Rančířově si vojáci odpočinou ve vytápěných stanech

Každá část konvoje v Česku stráví maximálně 48 hodin. Armáda uvedla, že v každé skupině bude na českých silnicích maximálně 20 vozidel. Řidiče vyzvala, aby dbali pokynů policie a nevjížděli do konvoje. "Nepředjíždějte, pokud nemáte jistotu, že předjedete celý konvoj," uvedla. Podle Dvořákové se stejně jako v minulosti do cvičení zapojí 2. jezdecký pluk (2nd Cavalry Regiment), který je v současné době umístěn jako součást amerických vojenských sil v Německu.

Vojáci a technika armády USA se přes Česko přesouvali v minulosti už několikrát. Velkou pozornost vyvolal například konvoj asi 500 Američanů s více než stovkou vozidel, který projížděl Českem na jaře 2015 cestou ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků kritizujících Severoatlantickou alianci (NATO) a sympatizujících s Ruskem. Při průjezdu ale nakonec americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců.

V dalších letech pak následovaly i početnější konvoje.