Podle předsedy SPD Tomia Okamury není možné, aby bylo hlasování na dálku zavedeno v Česku. V pořadu televize Prima uvedl, že v USA není například možné identifikovat, kdo volební lístek poslal, z některých adres jich pak přichází víc. "Je to obrovské varování před tím, abychom zaváděli korespondenční volbu," uvedl s poukazem snahu TOP 09 a dalších stran korespondenční volbu v Česku zavést. Vzhledem k sporům o průběh volby, chce Okamura s konečným přijetím nového amerického prezidenta počkat na oficiální vyhlášení.

V reakci na obavy z možných nesrovnalostí letos američtí činitelé zodpovědní za regulérnost voleb mnohokrát vysvětlovali, jaká dodržují opatření proti podvodům s poštovními hlasy. Volební lístky se rozesílaly pouze těm Američanům, kteří absolvovali registrační proces, i každá odevzdaná obálka musí zahrnovat podpis voliče, který se srovnává se vzorem v evidenci úřadů. Právě míra opatrnosti volebních orgánů je jednou z příčin zdlouhavého sčítacího procesu.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) považuje výsledky voleb v USA za dostatečné průkazné. V pořadu Primy uvedl, že i podle něj je ale nepřijatelné a nepředstavitelné, aby se v Česku nakládalo s volebními hlasy jako USA. "Míra ověření je nízká," konstatoval s tím, že problémy nejsou masové, ale některé lístky zřejmě vyřazené byly, i když být neměly.

"Zda poražený dokáže přiznat porážku a důstojně předat úřad vítězi, je důležitým testem síly demokracie," komentoval na twitteru průběh voleb ve Spojených státech předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Na sociální síti blahopřál Bidenovi i kandidátce na viceprezidentku Kamale Harrisové. "USA a Česko sdílejí stejné hodnoty a věřím, že je budeme v rámci transatlantické spolupráce společně prosazovat," uvedl.

S poznámkou, že USA mají klíčovou roli z hlediska bezpečnosti Evropy, síly západní civilizace, obrany demokracie a svobody ve světě, popřál na twitteru Bidenovi i Fiala. Uvedl také, že Bidenův protikandidát - dosavadní prezident Donald Trump prohrál sám se sebou.

Problematická osobnost 

"Dokázal mobilizovat svoje voliče, ale i svoje odpůrce. Trumpova problematická osobnost negativně přebila úspěšnou konzervativní agendu a prokazatelné výsledky," uvedl Fiala. Rozdíl mezi vítězstvím a prohrou v rozdělené americké společnosti podle něj způsobil Trumpův populistický a nenávistný narcisismus.

"USA bojují s nedůvěrou v regulérnost korespondenčních hlasů posílenou rozdílnými zákony v jednotlivých státech, což ovlivňuje sčítání a zdržuje vyhlášení výsledku. Netrpělivost, podezřívavost a rozhořčení jsou pochopitelné, bez ohledu na to, zda jsou namístě. Tohoto ať si všímají všichni sociální inženýři, co u nás chtějí pořád něco měnit," uvedl Fiala v reakci na volby.

Po zavedení korespondenční volby volala s poukazem na koronavirovou epidemii část české politické scény před říjnovými volbami do krajských zastupitelstev a části Senátu. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na její zavedení v nynější sestavě Sněmovny není dost hlasů.

V USA existuje možnost volit na dálku už mnoho desetiletí a i v roce 2016 ji využily desítky milionů Američanů. Ani letos, kdy byl součet odevzdaných korespondenčních hlasů ještě vyšší, zatím v souvislosti s tímto procesem nebyly zdokumentovány žádné případy rozsáhlých podvodů.