Dosavadní senátor Hlavatý zažil v říjnu studenou sprchu. V polovině svého mandátu kandidoval do sněmovny a lidé ho do ní k jeho neskrývanému překvapení skutečně zvolili. V Senátu automaticky skončil, což se mu nelíbí. Chce zpět a patří k favoritům.

Majitel královodvorské textilky Juta, jenž se podle časopisu Forbes s majetkem ve výši 5,9 miliardy korun řadí na 33. příčku žebříčku nejbohatších Čechů, v Senátu zasedal od roku 2014. Ve sněmovních volbách dostal 4859 preferenčních hlasů. Následovalo kolečko faux pas, kdy neobratně vysvětloval své postoje. Poslaneckého křesla se čtyři dny po slibu vzdal, aby se do Senátu mohl vrátit.

Stát dal na první kolo doplňovacích voleb 6,1 milionu korun. „Pro ministerstvo vnitra včetně územně správních celků bylo vyčleněno 5 765 000 korun 358 200 korun pro Český statistický úřad,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch. Pokud nebude senátor na zbytek šestiletého období zvolen o víkendu, uskuteční se o týden později kolo druhé společně s prvním kolem volby prezidentské. Náklady na druhé kolo prozatím nejsou vyčísleny.

InfografikaZdroj: DeníkHlavatý na dotaz, zda se na nákladech hodlá podílet, odkázal na voliče, jež jej do sněmovny vykroužkovali. „Jich se zeptejte na to, jestli zaplatí náklady na dodatečné volby,“ prohlásil v rozhovoru pro iHned. Později se za svá slova omluvil.

Trutnovsko teď zdobí jeho billboardy s textem Obhajuji mandát senátora. V regionu  zorganizoval řadu debat. Poslední dvě – ve Dvoře Králové a Trutnově – si naplánoval na dnešek. Podpořit ho přijede premiér Andrej Babiš (ANO).

Silným soupeřem bude starosta Vrchlabí Jan Sobotka (STAN). „Ostatní budou více či méně paběrkovat,“ říká politolog Jiří Štefek. Oba jsou podle něj populární ve svých domovských městech. Volbu zřejmě rozhodne, na čí stranu se přikloní voliči v Trutnově.

„Za pozornost stojí skutečnost, že ODS, TOP 09 i KDU-ČSL nepostavily svého kandidáta a deklarovaly podporu Janu Sobotkovi. Je za tím vidět snaha netříštit hlasy, neoslabovat pozici Sobotky a udělat vše, aby se Hlavatý nevrátil do Senátu,“ míní Štefek. O postupu Hlavatého do případného druhého kola nepochybuje. „V něm ho může porazit pouze Sobotka, ostatní nemají šanci. Vzájemný osobní vztah obou hlavních favoritů volby je však velice korektní a svědčí o jejich osobních i profesních kvalitách,“ míní.

Na výsledek se dá vsadit. Fortuna favorizuje Hlavatého s kurzem 1,65:1 před Sobotkou s kurzem 2,1:1. Naopak největším outsiderem je podle ní Terezie Holovská. Bývalá místostarostka Prahy 8 se navíc chtěla zúčastnit prezidentské volby. Z ní ji však vyřadil soud.