Nakonec předseda soudu Pavel Rychetský odročil jednání na neurčito. Tématem byla zejména legitimita poplatků ve zdravotnictví. Celé jednání vyvolala opoziční ČSSD, která zpochybňuje ústavnost poplatků i přijetí celé reformy veřejných financí.

Soudci kladli Julínkovi řadu ostrých otázek, na které ministr odpovídal často velmi nejistě a vágně. „O poplatcích říkáte, že to není odměna. Za co soukromé zdravotnické zařízení tedy poplatky bere? Bere je za nic?“ dotazoval se opakovaně Julínka například soudce Jiří Nykodým. Zjevně nejistý Julínek se v odpovědi pouze odvolal na regulační charakter poplatků. „To je váš výklad Ústavy,“ byla například jedna z jeho reakcí.

Soudkyně Eliška Wágnerová poukázala například na rodinu, která za víkend za nemocné dítě zaplatila 1000 korun. „Když se ale rodina dostane právě díky poplatkům do hmotné nouze, vyjde sociální pomoc takové rodině levněji?" ptala se Wágnerová. „Člověk se kvůli poplatkům nedostane do hmotné nouze. Před tím ho ochrání pětitisícový limit,“ reagoval Julínek. Předseda soudu Pavel Rychetský se ministra například dotazoval, jaký vliv má regulace například na lidi v komatu či na novorozence v inkubátorech. Jednalo se též o oprávněnosti vybírání poplatků za položku na receptu. Podle Julínka v Česku dochází k nadužívání léčiv a ročně se „spláchne“ léků za deset miliard korun.

Platí i azylanti

Poslanec za ČSSD Michal Hašek upozorňoval v závěrečné řeči i na sporné konkrétní případy, kdy platit musí například i azylanti, kteří nemají příležitost si na poplatky vydělat.

S návrhem na zrušení částí zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, který sporné vybírání poplatků umožnil, se na ústavní soud obrátili sociálnědemokratič­tí poslanci v čele s Michalem Haškem a komunističtí poslanci v zastoupení předsedy své strany Vojtěcha Filipa. K poslancům se připojilo také několik senátorů.

Proti nim ve sněmovně ústavního soudu zasedla poslankyně Miroslava Němcová, která zastupovala poslaneckou sněmovnu, a senátor Jiří Šneberger za horní komoru parlamentu. Ti se naopak za zachování poplatků u lékaře postavili.

Veronika Žižlavská, Štěpán Plaček