„K návrhu pana prezidenta na soudce Ústavního soudu lze říci jediné: jedná se o jména z právnické ‚první ligy‘. Senát asi nečeká složité rozhodování…,“ reagoval na twitteru ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na Pavlovu nominaci Zemanové a Baxy na ústavní soudce.

S Baxou i Zemanovou Pavel jednal minulý týden, na posty ústavních soudců je doporučil jeho konzultační panel. Na Ústavním soudu letos končí mandát sedmi soudcům, prvním třem již na počátku května. Pavel slíbil jména prvních kandidátů Senátu předložit co nejdříve, aby je horní komora stihla projednat na schůzi 10. května.

„Nominaci považuji za velkou čest, beru to jako ocenění své dosavadní práce,“ řekl ČTK Baxa. Doplnil, že je připraven podrobit se proceduře v Senátu.

Prezident Petr Pavel
Politici na Ústavní soud patří, myslí si prezident Petr Pavel

Pavel ČTK a České televizi řekl, že dnes má další schůzku s kandidátem na ústavního soudce. O postupu jednání chce pravidelně informovat předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Potvrdil, že první tři jména se bude Pražský hrad snažit Senátu předložit tak, aby je mohl schválit na své schůzi 10. května. Další jména budou pokračovat podle toho, jak budou končit další ústavní soudci.

Adept na post předsedy? 

Třiašedesátiletý Baxa soudí u NSS, jedenapadesátiletá Zemanová aktuálně působí jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci, předtím pracovala u pražského městského soudu a ještě dříve stejně jako Baxa u NSS. O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptu na post předsedy Ústavního soudu. Místo se uvolní v srpnu.

Baxa soudí od roku 1984. Podílel se na založení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. V roce 1998 se stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002 – pracoval postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského. Účastnil se příprav a prosazení velké novely trestního řádu i tvorby nového rámce správního soudnictví. V lednu 2003 ho tehdejší prezident Václav Havel jmenoval předsedou nově vzniklého Nejvyššího správního soudu. Tím byl Baxa do září roku 2018. Ve veřejných vystoupeních se zaměřuje na kritickou analýzu fungování soudnictví a jeho možné reformy.

Prezident Petr Pavel
Na důchody se sáhlo, platy politiků rostou. Petr Pavel: Nešťastné rozhodnutí

Zemanová je soudkyní od roku 2001. V čele Soudcovské unie stála v letech 2014 až 2020. Zaměřovala se zejména na oblast přípravy a výběru soudců, na podmínky působení a výběru funkcionářů a na problematiku státní správy soudů. Od Jednoty českých právníků získala medaili za přínos justici. Profesně se zaměřuje mimo jiné na péči o nezletilé a ochranu nezletilých dětí v soudním řízení. Dlouhodobě se věnuje otázkám soudcovské etiky.

Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let. Pavel aktuálně hledá nástupce Milady Tomkové, Jaroslava Fenyka a Jana Filipa, kterým skončí mandát začátkem května. Minulý týden řekl, že třetího kandidáta či kandidátku teprve hledá.

Funkční období brzy vyprší i dalším ústavním soudcům - konkrétně 4. června Vladimíru Sládečkovi, 6. srpna předsedovi soudu Pavlu Rychetskému, o den později Ludvíku Davidovi a 26. listopadu Radovanu Suchánkovi.

Návrhy posoudí konzulační panel

Při výběru dalších nominantů na tato místa chce Pavel vycházet z návrhů více než 20 oslovených právnických institucí. Navržená jména bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou. Mezi zaslanými návrhy jsou kromě Baxy a Zemanové například dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala, místopředseda Vrchního soudu v Praze Robert Fremr, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková nebo předseda Soudcovské unie Libor Vávra.

Pravidelné debaty s prezidentem Petrem Pavlem na Deník.czPravidelné debaty s prezidentem Petrem Pavlem na Deník.czZdroj: Deník