Celkem ÚS v kauze zatím obdržel čtyři stížnosti, jako první vyřídil podnět Romana Vybírala. Odsouzený poukazoval na domnělé porušení práva na zákonného soudce, nedostatky v dokazování a nedostatečné objasnění údajného krácení daní. Ústavní soudci ale v obsáhlém usnesení označili proces za korektní.

"ÚS souhrnně konstatuje, že dotčené trestní řízení lze jako celek považovat za spravedlivé, kdy z provedených důkazů bylo možno učinit závěr, že stěžovatel je pachatelem (ve smyslu spolupachatelství) předmětných trestných činů," stojí v usnesení.

Čtěte také: SLEDUJEME ONLINE: Na účastníky sjezdu ČSSD čekali demonstranti

Skupina podle verdiktu způsobila státu machinacemi s DPH škodu 564 milionů korun. Další aktéři, souzení spolu s Vybíralovými, dostali tresty od čtyř do deseti let. Verdikt je pravomocný od roku 2014, loni jej potvrdil Nejvyšší soud. Skutek popsaný ve výroku o vině naplňuje všechny zákonné znaky zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, uvedl Nejvyšší soud v obsáhlém rozhodnutí.

Machinace se odehrávaly v letech 2009 a 2010. Otec a syn Vybíralovi podle obžaloby vymysleli systém, jak s pomocí daňového skladu společnosti Čepro zbohatnout na neodvedené dani z přidané hodnoty. Vytvořili síť propojených firem. V nich zaměstnali pět svých podřízených kompliců.

Škoda způsobená machinacemi byla vyčíslena na 564 milionů korun. Je to ale zřejmě zlomek skutečné škody. Někteří experti případ srovnávali s podvody s lehkými topnými oleji z poloviny 90. let.

Čtěte také: KRIMI MIX: Za stamilionový daňový únik padly tresty od tří do šesti let

Radomír Vybíral figuruje spolu s Romanem Vaškůjem a dalším komplicem také v kauze daňových úniků při obchodech s leteckým petrolejem se škodou přes 157 milionů korun. Krajský soud ve Zlíně jej loni uznal vinným, ale další trest neuložil, neboť Vybíral si má tak jako tak odpykat 13 let ve vězení.