Petr Pavel také prozradil, jak bude vybírat osobnosti, jež poprvé z jeho rukou převezmou 28. října vyznamenání.

„Proces probíhá v několika úrovních. Tou první jsou navrhovatelé. My jsme dostali řadu návrhů od Sněmovny, od Senátu ještě nějaké přijdou. Mnoho podnětů také poslali občané. Dnes se pohybujeme v řádu několika stovek. Rozdělili jsme si to tak, že se jimi zabývají konkrétní pracovníci Kanceláře, ředitelé odborů i paní kancléřka. Ti podle kategorie vyznamenání udělají vlastní soupis pořadí. To potom kolektivně prodiskutujeme a já vyberu ty, které na ocenění navrhneme,“ uvedl.

Jaké jsou plány první dámy Evy Pavlové? Podívejte se na video:

Zdroj: Deník

Na dotaz, o kolik lidí půjde, řekl: „Myslím, že se budeme pohybovat kolem třiceti čtyřiceti lidí ročně. Teď bych rád napravil některé nedostatky minulosti, takže letos půjdeme o něco výš, ale v dalších letech se budeme snažit dostat ke zmíněnému standardu.“

Prezident Petr Pavel
Obcí máme příliš mnoho, míní prezident Pavel. Starostům by rozšířil pravomoci

Prezident v debatě také sdělil, že během léta by měl vzniknout nadační fond, aby se jeho manželka Eva mohla věnovat aktivitám v oblasti péče o děti a sociálních záležitostí.

Vrátil se i ke své návštěvě Jihočeského kraje a uvedl, že starostové by uvítali, kdyby lépe viděli do systému daně z nemovitosti.

Debata Deníku s prezidentem Petrem Pavlem: 

Zdroj: Deník

„Vědí třeba, že někdo má dům zapsaný jako trvalé bydliště, ale přitom ho pronajímá pro rekreační účely. Starosta ovšem nemá možnost nahlédnout do údajů finančního úřadu, protože k tomu není oprávněn. Doufám, že je to řešitelné, a chci se o tom s ministry bavit. To by mohlo zlepšit výběr daní, neboť by nedocházelo k únikům, k nimž nyní dochází,“ konstatoval.