Předseda ODS Petr Fiala na sociálních sítích uvedl, že po odůvodněných a daty podložených opatřeních volá téměř rok. "Byl to i jeden z důvodů, proč jsme nepodporovali nekonečné prodlužování nouzového stavu. Vláda si prostě nemůže dělat, co chce, ani v pandemii. Ústavní soud nám dal nyní za pravdu," napsal.

Piráti podle předsedy strany Ivana Bartoše na neodůvodněné a diskriminační omezení vybrané části maloobchodu také upozorňují celý rok. "Vláda měla rok na to situaci napravit. V tuto chvíli je ale epidemiologická situace velice vážná. Podle nás je nyní prioritou urychleně řešit kritickou situaci v zemi, a to úpravou opatření," uvedl. Piráti jsou pro masivní testování a povinné nošení respirátorů ve firmách, práci z domova ve státní správě či zvýšení nemocenské pro lidi v karanténě.

Oznámení ve výloze obchodu v pražské Havířské ulici na snímku z 20. února 2021
Vláda by měla otevřít obchody a nahradit 100 procent tržeb, tvrdí Prouza

"ÚS nám dnes dal za pravdu. Vláda prostě nemůže tahat zákazy, jak králíky z klobouku, aniž by je rozumně odůvodnila, prokázala jejich smysl a nebyl to šikanózní nesmysl," uvedl šéf KDU-ČSL Marian Jurečka na twitteru. Nový pandemický zákon, který minulý týden po kompromisu sněmovních stran schválili poslanci, podle něj už neumožní vydat "libovolné nařízení s telefonním seznamem výjimek".

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové soud de facto konstatoval, že vláda neodůvodněně likviduje maloobchod a není schopna prokázat nezbytnost opatření. "Jsem ráda, že tak potvrdil to, co říkáme od jara minulého roku. Tahle vláda je jen pro velké a kamarády šéfa," napsala Adamová ČTK.

Diskriminace malých obchodů 

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan uvedl, že Ústavní soud uznal to, co říká jeho hnutí neustále. "Proč hypermarkety ano a malé obchody za přísných hygienických opatření ne? Zkrátka buď zavřeme vše s výjimkou potravin a lékáren, nebo otevřít maloobchod třeba i za přísnějších podmínek," napsal Rakušan ČTK. Nutné je podle něj zacílení na ohniska nákazy, tedy testování ve firmách. "Kde jedou provozy už rok bez přísných pravidel," uvedl. Prosazuje také rychlejší testování.

Ilustrační snímek
Ústavní soud zrušil část omezení maloobchodu. Vláda zjišťuje dopady rozhodnutí

"Potvrzuje se tvrzení SPD, že vládní opatření jsou nedostatečně vysvětlená, diskriminační vůči malým obchodům, které mají zákaz prodeje. A vláda nahrává velkým nadnárodním hypermarketům," napsal ČTK předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

Podle předsedy Trikolóry Václava Klause mladšího kabinet rozhoduje bez dat metodou pokus, omyl. "Vláda svým, i podle Ústavního soudu chybným rozhodnutím poškodila tisíce především menších a středních živnostníků a podnikatelů. Trikolóra je pro otevření všech obchodů a služeb za stejných hygienických opatření pro všechny," sdělil v tiskové zprávě.

"Ústavní soud se asi rozhodl že bude vládnout místo vlády i Parlamentu," sdělil ČTK šéf KSČM Vojtěch Filip. Navázal tak na svou kritiku soudu kvůli jeho nedávnému rozhodnutí zrušit část volebního zákona.