„Kromě ostatních organizačních záležitostí se soudci usnesli i na datu, kdy oznámí své rozhodnutí v případě zrušení či ponechání regulačních poplatků ve zdravotnictví. Tím je středa 28. května,“ uvedl mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

Na konečném rozhodnutí se přitom soudci neshodli ani po dvou ostře sledovaných jednáních, kdy jejich otázkám čelil dokonce i předseda vlády Mirek Topolánek či ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Druhého z politiků přitom soudci „dusili“ téměř dvě hodiny.

Návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví, které musí lidé platit od počátku tohoto roku, byl součástí stížnosti, kterou Ústavnímu soudu adresovali sociálnědemokra­tičtí a komunističtí poslanci ještě společně s několika senátory. Není ale zdaleka jedinou věcí, která opozici „leží v žaludku“. Její zástupci se totiž na soudce Ústavního soudu obrátili s návrhem na zrušení také dalších částí zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, který odstartoval tolik kritizované reformy nejenom ve zdravotnictví, ale také daňové reformy a změny v oblasti sociálního zabezpečení.

Zatímco o daňové a sociální reformě soudci rozhodli už na svých zasedáních v lednu a dubnu, v případě poplatků si dávají na čas. A vzhledem k jejich dosavadním výrokům všichni netrpělivě čekají na verdikt poslední. Zatímco totiž v prvním případě soudci návrh poslanců smetli ze stolu s tím, že změny v daňovém systému nejsou protiústavní, v případě návrhu na zrušení některých částí zákona týkajících se sociální oblasti, vyhověli tak napůl. Ponechali totiž v platnosti ustanovení o zrušení mateřské pro osamocené matky, které jsou v evidenci úřadu práce. Poslancům však vyhověli v případě jejich návrhu na ponechání nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Od počátku tohoto roku na ně totiž díky reformám všichni nemocní zaměstnanci ztratili nárok.(vž)