Jde například o podávání léků či polohování lůžek. Jasno do celé věci nevneslo ani středeční jednání generálního ředitele VZP Pavla Horáka s představiteli APSS. Celý problém podle ústavů sociální péče spočívá v revizích, které v nich VZP provádí. Omezuje při nich indikaci některých zdravotnických výkonů. "Jedná se přitom o úkony, které jsou provedené a vykázané, a VZP nám je přesto nechce proplácet," říká Lenka Raadová z APSS.

Vytvoření metodiky

Některé žaloby ze strany ústavů už prý byly dokonce podány. "Soudí se například Ústav sociální péče Brtníky," řekla ČTK radní Ústeckého kraje Jana Ryšánková. Informaci se nepodařilo ČTK ověřit. Na jednání VZP s APSS se přesto některé shodné body mezi oběma stranami našly. APSS se zapojí do vytváření metodiky pro pořizování a předávání dokladů. Dále se bude podílet na přehledu nedostatků a na návodech a doporučení, jak tyto nedostatky řešit. "Do dvou měsíců bude další jednání, kde je budeme probírat," řekl prezident APSS Jiří Horecký.

APSS také bude jednat s VZP o úhradách ošetřovatelské a rehabilitační péče v pobytových zařízeních v roce 2011. VZP přitom podpoří přítomnost zástupců všeobecných sester v sociálních službách na dohodovacím řízení k úhradám. To začne 15. dubna.