Policie už dříve řekla, že jako členové vedení města z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat společnosti majetkový prospěch. "Městu Ústí nad Labem tak vznikla škoda nejméně milion korun. Za uvedené jednání obviněným hrozí trest odnětí svobody od tří do deseti let," řekla už dříve policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Mandík ani Macík s obviněním nesouhlasí.

Fišera považuje obvinění za mstu někdejšího úředníka ústeckého magistrátu, který za vlády ústecké ČSSD musel odejít. Proto považuje obvinění za nesmyslné a chce, aby oba obvinění znovu kandidovali. "Kdyby šlo o závažný případ, tak bychom to samozřejmě zohlednili, ale v tomto případě nevidím důvod, proč by kandidovat neměli," řekl Fišera. Mandík s Macíkem se podle něj ještě nerozhodli, zda budou o hlasy voličů usilovat. Strana už má připravené kandidátky pro čtyři městské obvody, o lídrovi a kandidátce pro magistrát jasno zatím nemá. "Okresní výkonný výbor bude kandidátky schvalovat na konci července," doplnil Fišera.

Kailovou Sněmovna nevydala

Mandík ani Macík nepozastavili kvůli svému stíhání členství v ČSSD, neudělala to ani strana. "Ani na vteřinu nás to nenapadlo," doplnil Fišera. Jinou cestou šla na začátku roku ČSSD v Děčíně. Ta pozastavila členství místostarostovi Rumburku Darku Švábovi, který čelí mimo jiné obvinění z útisku.
Policie chtěla za vítání občánků obvinit i poslankyni Zuzanu Kailovou (ČSSD), která byla náměstkyní primátora Ústí nad Labem. Poslanecká sněmovna ji ale ke stíhání nevydala.

Vítání občánků bylo společenskou akcí, která se konala několikrát do roka. Matky při ní dostávaly dárkový šek na 5000 korun na nákup dětských potřeb a drobné dárky. Od loňska se akce nekonají, matky prvorozených dětí dostávají jen šeky.

Město za akci údajně zaplatilo od roku 2012 do letošního roku 5,2 milionu. Trestní oznámení kvůli nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky podal krajský zastupitel Jaroslav Achab Haidler (PRO!Kraj). Poukazoval na nehospodárnost zakázky, při které šla matkám jen malá část vynaložených nákladů, zbytek inkasovala pořadatelská firma Darothore.

Radnice smlouvu vypověděla krátce poté, co případ začala vyšetřovat policie. Tehdy to zdůvodnila snahou šetřit. Za rok a čtvrt město společnosti vyplatilo zhruba dva miliony korun.